Gönüller Kurban ile Hoş Olsun

Sözlükte “Kendisi ile Allah’a yakınlaşılan şey” anlamına gelen kurban, Allah Teala’nın vermiş olduğu nimetlere şükretmek için yapılan bir ibadettir.

İSMAİL İHTİYAR

Sözlükte “Kendisi ile Allah’a yakınlaşılan şey” anlamına gelen kurban, Allah Teala’nın vermiş olduğu nimetlere şükretmek için yapılan bir ibadettir. Sırf Allah’ın (c.c) rızası için kesilen kurban, kesenin takva mertebesine ulaşmasına vesile olur. Namaz ile başlayan Rabbine yakınlaşma, kurban ile ileri seviyelere ulaşır. Hakkıyla yerine getirilen kurban ibadeti kişinin günahlarının affına vesile olur. Kurban ibadetini yerine getirenin gönlünde bir ferahlama hasıl olur. Fahr-i Kainat Efendimiz (s.a.v) kurban ibadeti ile ilgili şöyle buyurur: “Ademoğlu Kurban Bayramı günü Allah katında kurban kesmekten daha sevimli iş yapmamıştır. Şüphesiz o kesilen kurban kıyamet günü boynuzları ve kılları ile gelir. Hiç şüphe yok ki, kurbanın kanı yere düşmeden önce Allah katında kabul görür. Öyle ise gönüllerinizi kurban ile hoş edin.” (Tirmizi, Edahi, 1)

Allah’a (c.c) Ulaşan Yalnızca Takvadır

Kurban ibadeti diğer ibadetler gibi sadece Allah Teala’nın rızası için yapılır. Yapılan ibadette gösterişten ve riyadan sakınmak gerekir. Bir mümin, kurban ibadetinde takva üzere olmalı, kurban kesmekten asıl maksadın Allah’ı (c.c) hatırlamak ve zikretmek olduğunu unutmamalıdır. Yüce Yaratıcımız Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: “Onların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır; fakat O’na sadece sizin takvanız ulaşır…” (Hac, 37)

Günahların Bağışlanmasına Vesiledir

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Ağustos 2018 sayısında.