Er Kişilerin Mutfakla İmtihanı-II

Mangal erkekleri pikniklerin önemli karakterleridir. Önden közlemeleri yaparak efektif çalışırlar. Ardından rüzgar ve ateş dengesini iyi sağlayarak etleri pişirirler. Yemek konusunda açık havada sundukları hizmetler haricinde mutfağa pek bir yardımları yoktur.

AYŞENUR USLU

Sevgili ailemiz, geçen ay kaldığımız yerde, tam da burada sizi bekliyordum; hoş geldiniz… Hatırlarsanız konumuzun en heyecanlı yerinde yine yerimiz dar gelmişti, neyse ki bize yepyeni bir sayfa daha ayrıldı. Bu ay “mutfak ve erkek ilişkisi” konusunda, mecburiyetten değil kendi isteğiyle mutfağa giren, yemek yapmaya özel ilgi duyan erkek tiplerini inceleyeceğiz.

Modernleşen dünyanın getirisi olan aşırı stres yüzünden insanlar ve dahi erkeklerin bir çeşit terapi amacıyla yemek yapmayı tercih ettikleri görülmekte. E tabii yemek yapmayı seven erkeklerin canının çektiğini anında yapıp yiyebilmek ve göbek kasının haşmetini korumak için de mutfağa merak saldıkları bilinir. Çoğunlukla Antep, Adana, Siirt, Urfa gibi doğu şehirlerimizden kopup gelen bu beyler hünerleriyle kendilerini belli ederler ve yemeklerindeki lezzetin en önemli sırlarından biri baharatların ruhundan çok iyi anlamaları ve o baharatları en muhteşem şekilde kullanıp şahane yemekler üretmeleridir. Şimdi gelelim mutfaktaki erkek çeşitlerine…

Salata Erkeği: Yemek yapmak gibi bir becerisi yoktur ama eşine yardımcı olmak bakımından iyi niyetli bir çaba içindedir. Çayır çimen nevini doğrayıp sofra için emek harcar. Kendini geliştirenlerinin kapariyle, yok bilmem neyle, özel salata soslarıyla falan salataya entellik kattıkları da görülür. Yine de salata konusunda uzmanlaşan erkek sayısı hayli azdır.

Mangal-Balık Erkeği: Mangal erkekleri pikniklerin önemli karakterleridir. Önden közlemeleri yaparak efektif çalışırlar.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Ağustos 2018 sayısında.