Yaz Gelince Meydana Çıkanlar

Sıcak havalarda “meltem” etkisiyle hayatımıza giren, yüzünü döndüğü yeri serinletip arkasında kalanı görmezden gelen pervaneli üfürgeçtir. Namıdiğer “fırıldak” diye de bilinen vantilatör çeşitli renk ve şekillerde, yaz aylarında ortaya çıkar.

PERİHAN MURAT

Vantilatör: Sıcak havalarda “meltem” etkisiyle hayatımıza giren, yüzünü döndüğü yeri serinletip arkasında kalanı görmezden gelen pervaneli üfürgeçtir. Namıdiğer “fırıldak” diye de bilinen vantilatör çeşitli renk ve şekillerde, yaz aylarında ortaya çıkar. Klimanın olmadığı yerde son sözü o söyler. Herkes onun peşinden koşar, ailenin oturma düzeni bile vantilatöre göre değişir. Çocuklar genellikle içine kalem sokup üzerinde birtakım deneysel keşifler yaparak bu üfürgecin havasını söndürmeye çalışsa da serinleticimiz yoluna bir şekilde devam eder. Dedelerimiz, ninelerimiz bile bu icadın peşinde helak olmuştur. Yeri gelir baş köşeye konulup misafire ikram edilir, yeri gelir mutfağa götürülüp ocak başında varlığına şükredilir. Fazla kullanıldığında omuzlarda tutulma, felç gibi fiziksel yan etkileri olduğu kadar psikolojik olarak da “Ben artık vantilatörsüz yaşayamam” sendromuna neden olmaktadır.

Leğen: Tatile gidememişlerin, küvetli banyosu olmayan evlerin olimpik olmasa da “sempatik havuzu”dur. Kışları çamaşırlara mesken olan, yazın ise birer havuza dönüşen bu kaplar yurt genelinde plastik ya da metal olmak üzere, mavi ya da kırmızı renklerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Pratikliği sayesinde nice çocuk “leğen”le yazın tadını çıkartmıştır. Bu leğenleri zaman ölçer olarak da düşünebiliriz. Çocukların gözünde bir zaman kocaman olan bu leğenler, içine sığılmadığında büyümenin ne kadar acı verici olduğunu, zamanın su gibi akıp gittiğini de göstermektedir.

Şezlong: Yabancı memleketlerde sahil kenarlarında görmeye alışık olduğumuz ancak yurdumuzda çoğunlukla balkonların bir köşesinde yazı bekleyen, katlanabilir, taşınılabilir koltuklardır. Genellikle büyük marketlerin indirim sezonuna denk getirilip “Bu bir şeye lazım olur” denilerek alınan şezlongların birçoğu “hayali ürünler” kategorisindedir. “Tatile gittiğimizde kullanırız” hayaliyle alınıp denize, kuma hasret; balkon ve teraslarda öylece miadını doldurmayı beklemektedir.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Temmuz 2018 sayısında.