Plastikler Rafa Ahşaplar Masaya

Hammaddesi bildiğimiz ağaç olan; kendine has ısısı, kokusu ve dokusuyla birden fazla duyumuza hitap eden ahşap oyuncaklar yaşayan oyuncaklardır. Çocuğun doğa ile bağ kurmasını sağlar, hayal gücünü geliştirir.

MÜZEYYEN YILDIZ

Dede ve ninelerimizin çocukluk oyuncakları olan tahta arabaların, atların, topaçların, beşiklerin yerini bugünkü oyuncakların tutamıyor oluşunun onlarca sebebi var. Hammaddesi bildiğimiz ağaç olan; kendine has ısısı, kokusu ve dokusuyla birden fazla duyumuza hitap eden ahşap oyuncaklar yaşayan oyuncaklardır. Çocuğun doğa ile bağ kurmasını sağlar, hayal gücünü geliştirir, hazır alınmış olsa dahi yeniden tasarlanmaya (takıp çıkarılmaya), boyanmaya imkan vererek el becerisini, ince motor gelişimini destekler ve çocuklara farklı düşünmenin, sebep-sonuç ilişkisi kurmanın kapılarını aralar. Ayrıca son derece dayanıklı, kullanışlı ve hijyeniktir. Plastik oyuncakların içerdiği tehlikeleri, bakterileri barındırmaz.

Neleri Kendimiz Yapabiliriz?

Tahta oyuncakları elbette hazır olarak satın alabiliriz. Fakat ham tahtayı elimize alıp “Bundan ne çıkar?” diye düşünmeye başladığımızda; keserek, zımparalayarak, yapıştırarak, hepsi bir yana boyayarak dahi olsa oyuncağın üretimine dahil olduğumuzda benzersiz bir deneyim elde etmiş oluruz.

Marangozlar, keresteciler, ahşap atölyeleri ve içinde hobi malzemeleri satılan dükkanlar… Buralardan çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz birbirinden keyifli proje fikri ve malzemesi edinebilirsiniz. Tahta uçaklar, arabalar, topaçlar, bul-tak oyunları; kız çocukları için beşikler, bebekler, küçük mobilyalar, salıncaklar… Parçaları bir araya getirip boyayarak kendi imzanızı atacağınız sağlıklı oyuncaklar için yalnızca uygun şekillerde (yuvarlak, kare, dikdörtgen) tahtalara; tutkal, boya ve zımpara gibi malzemelere ihtiyacınız var. Sayfamızın adı Ev Atölyesi de olsa, evde tahtaları işleyebileceğiniz gerçek bir atölyeniz -ahşap makineleriniz-  olmadığından, üç boyutlu projeler için ihtiyaç duyduğunuz parçaları marangozda kestireceksiniz. İki boyutlular içinse kıl testere ile ortaya şaheserler çıkarabilirsiniz. Yahut parçaları takılmaya hazır, set halinde satılan oyuncakları da tercih edebilirsiniz. Yine de projeniz size ait, özgün olsun isterseniz biraz daha uğraşacak ama neticede çok fazla keyif alacaksınız.

Kıl Testeresi ile Tanışın

Çocuğunuzla birlikte internette ufak bir araştırma yaparak fazla detayı olmayan, beğendiğiniz basit bir çizimin –bir hayvan ya da obje olabilir- çıktısını alın. 

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Temmuz 2018 sayısında.