Her Beş Çocuktan Biri Obez

Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi ve Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmalarına göre, ülkemizde her beş çocuktan biri aşırı kilolu ya da obez.

HAFSA KÖTEN

Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi ve Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmalarına göre, ülkemizde her beş çocuktan biri aşırı kilolu ya da obez. Obezitenin ciddi bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çeken ve bu oranı en aza indirmek isteyen Milli Eğitim Bakanlığı konuyla alakalı bir uygulama başlattı. Bakanlık “e-okul”un veli bilgilendirme sistemine çocuğun fiziksel aktivite verilerini de girecek. Kilolu veya obez çocukların ailelerini sistem üzerinden uyaracak, önerilerde bulunacak. Çocukların beslenme problemleri devam ederse velilerden aile hekimine başvurmalarını isteyecek. Daha önce de okul kantinlerinde cips, kola ve çikolata gibi yiyeceklerin satışını yasaklayan bakanlık, başarılı projeleriyle obeziteyle savaşını sürdürüyor.

Evler Metrobüsle Aydınlanacak

Kerem Deveci isimli bir mühendisimiz metrobüsün oluşturduğu rüzgarı elektrik enerjisine çevirecek “ENLİL” isimli bir proje tasarladı. Şu an sahada test edilen ENLİL aynı zamanda hava durumu, basınç, nem, karbondioksit oranı ölçümleri yapacak ve deprem raporu da verebilecek. İETT tarafından Topkapı istasyonu yakınına konumlandırılan ve deneme testleri başarılı sonuç veren bu sistem sayesinde 1 kilometrelik alana yerleştirilecek 300 ENLİL’in 20.000 evin elektrik ihtiyacını karşılayacağı tahmin ediliyor.

Yaz Tatili İnternet Mesaisine Dönüşmesin!

Çocukların yaz tatilinin tadını çıkardığı şu günlerde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) yazılı bir açıklama yapıldı. Ebeveynlerin çocuklarını internetle uzun süre başbaşa bırakmaması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ebeveynler çocuklarının internet ve sosyal paylaşım ağlarında neler yaptığından haberdar olmalı.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Temmuz 2018 sayısında.