Çocuklarımızla Daha Sık Oyun Oynayalım

Çocuklar gelişimleri itibariyle kendilerini sözel olarak ifade etmekte zorlanabilirler, zira bu yetileri henüz tam anlamıyla gelişmemiştir. O yüzden kimi zaman hislerini aktaramaz, nasıl iletişim kuracaklarını bilmezler. Bu noktada oyun, çocuğu anlamak için başvuracağımız bir araca dönüşür.

ELİF ÖZDEMİR

Bir çocuğun temel ihtiyaçları nelerdir?” diye sorulduğunda aklımıza gelen ilk cevap “Beslenmek, barınmak ve dinlenmek” olacaktır büyük ihtimalle. Keza ebeveyn olarak gün boyunca ister istemez “Çocuğum yemeğini yedi mi, uykusunu aldı mı, iyi mi, sağlıklı mı?” diye düşünüp durur, onun hiçbir eksiği olmadığını bilmek isteriz.

Duygusal, zihinsel ve fiziksel gelişime büyük fayda sağlayan, zikrettiğimiz üç temel ihtiyacın yanında zikredilmesi gereken bir diğer unsur ise “oyun oynama ihtiyacı”dır. Çünkü oyun çocuk için sadece bir eğlenme veya vakit geçirme aracı değil iletişim kurmayı, duygu ve düşüncelerini aktarmayı sağlayan bir lisandır.

Bir İletişim Aracı Olarak Oyun

Çocuklar gelişimleri itibariyle kendilerini sözel olarak ifade etmekte zorlanabilirler, zira bu yetileri henüz tam anlamıyla gelişmemiştir. O yüzden kimi zaman hislerini aktaramaz, nasıl iletişim kuracaklarını bilmezler. Bu noktada oyun, çocuğu anlamak için başvuracağımız bir araca dönüşür. Örneğin oyuncak bebeğinin çok üzüldüğünü söyleyen bir çocuk aslında kendi içindeki bir sıkıntıyı dışa vurmaya çalışıyor olabilir. Oyundaki en güçlü karakter olmak isteyen çocuğun bu tercihi belki de ruhundaki güçsüzlükten arınmak istediğine işaret ediyordur. Veya çocuk kırık/hasar görmüş oyuncakları görünce ağlıyorsa, hastalık ve şiddet konusunda hassas olduğu çıkarımı yapılıp bir uzmana danışılabilir.

Çocuğun anadili haline gelen oyunlar, onlara bir davranış kazandırmak istediğimiz vakit başvuracağımız bir can simididir aynı zamanda. Örneğin oyuncaklarını toplamaktan hoşlanmayan çocuğa bunu oyun yoluyla sevdirmek mümkündür. Veya yemek yeme adabını madde madde anlatmak yerine konuyu oyunlaştırarak öğretmeyi tercih edebiliriz. Üstelik oyun yoluyla öğrenilenler her zaman daha etkili ve kalıcı olur. Çünkü oyunda hem yaparak/yaşayarak hem de eğlenerek öğrenme söz konusudur.

Oyun Neden Bu Kadar Önemli?

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Temmuz 2018 sayısında.