Sadelik ve Düzen Nefes Aldırır

Satın almak yerine “dönüştürmek”, odalar arasında eşya transferi yapmak da sadelik ve düzen isteyenlere alternatif bir çözüm olacaktır.

YEŞİM ŞENTÜRK

Eşya seçmek adeta bir uzmanlık işidir. Neye ihtiyaç duyduğumuzu bilmek, alanı iyi değerlendirmek, ruhumuzu yansıtmak gibi konular son derece önemlidir. Zamanla genişleyen aileler, bol misafirli evler, “home office” diye bilinen evden çalışma durumları zaten küçük olan evlerimizi daha da daraltıp karmaşık hale getiriyor. Öyle ki “dar ev-fazla eşya” dengesizliği yüzünden evin tertibinin ucu kaçabiliyor. Bu, kırmızı alarm demektir. Çünkü evdeki karışıklık ruhumuzun daralmasına, istifçiliğe ve daha da kötüsü eşlerin arasının açılmasına sebep olabiliyor.

Sürekli Kullanılan Eşyaların Yeri Belli mi?

Eşyalarımız gitgide çoğaldıysa bunları azaltmak ilk etapta çare gibi gözükür. Ama gerekli eşyaları da gözden çıkaramayız. Ne yardan ne serden geçebildiğimiz böylesi durumlarda yapmamız gereken şey, her bir eşyaya bir yer tayin etmektir. Sürekli kullandığımız ve atamayacağımız eşyaları günün sonunda yerli yerine koymak, evdeki düzenin daimi olması için önemlidir.

Ölçü Meselesi

Odaların ölçüsüne göre eşya seçmek son derece mühimdir. İster ev sahibi ister kiracı olun, beğendiğiniz mobilyaları mutlaka evinizin ölçüsüne uyarlayın. Bu maksimum hareket alanı demektir ve çocuklar için de gereklidir. Eşya seçerken odada boş alan bırakmaya da özen gösterin. Sonradan ihtiyaç duyulan eşyalar için -mama sandalyesi, beşik gibi- odanızda boş kalan mevcut yerler hayati önem taşır.

Olmaz Demeyin!

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Haziran 2018 sayısında