Eşimle Çocuk Yetiştirme Anlayışımız Çok Farklı

Aile sistemine bir çocuk girdikten sonra işleyişin daha karmaşık olması, ortak kararların daha zor alınması ve eşler arasında fikir ayrılıklarının çıkması olağandır.

PSİKOLOG CEMİLE AKDAĞ ÇEBİ

Merhaba Cemile Hanım,

Eşimle çocuk yetiştirme anlayışımız çok farklı olduğu için sorun yaşıyoruz. Kızımın da bu durumdan kötü etkilendiğini düşünüyorum. Kızıma hatalı davranışlarını söylüyorum, kendini düzeltmesini istiyorum. Ama babası “Ne olacak, daha küçük, olur o kadar” deyip üzerinde durmuyor, hatta benim anlayışsız olduğumu söylüyor. Bazen ben de “Anlayışsız mıyım gerçekten?” diye düşünüyorum. Kızım 11 yaşında ve tek çocuk. Onun yanında bu konuları tartışmıyoruz ama eşimle ortak bir noktada da buluşamıyoruz. Bunu nasıl aşabiliriz? Bize yardımcı olursanız çok sevinirim.

Nazan

Aile sistemine bir çocuk girdikten sonra işleyişin daha karmaşık olması, ortak kararların daha zor alınması ve eşler arasında fikir ayrılıklarının çıkması olağandır. Hepimiz farklı aile sistemlerinde doğuyoruz ve kendi çocuğumuzu yetiştirirken de genelde referans aldığımız kendi ailemizdeki doğrular ve yanlışlar oluyor. Örneğin siz ebeveyn tutumu olarak “düzeltmek ve terbiye etmek” eksenine odaklanabilirsiniz ancak eşiniz meseleye başka bir noktadan bakıyordur. Belki de onun aile algısındaki öncelikler bunlar değildir. Siz daha otoriter olup söylediklerinizin yapılmasını isteyebilirsiniz; eşiniz çocuğunuzun kendini denetlemesini, öz disiplin kurmasını tercih edebilir. Doğru ebeveynlik tutumunun sihirli bir formülü yoktur. Ancak hangi durumda, hanginizin yönteminin işe yaradığını tartışmadan önce siz ve eşiniz kendi ebeveynlik tutumunuza, içinize dönebilirsiniz: Acaba neden böyle bir tarzı seçtiniz? Ebeveynlik tarzınız tanıdığınız kimlerin tarzına benziyor? Böyle bir ebeveyn olmak sizi nasıl hissettiriyor? Olmamak nasıl hissettirirdi? Tutumunuzun doğru olduğuna dair kanıtlarınız nelerdir? Eşinizin kızınızı yanlış terbiye ile büyüttüğüne dair kanıtlarınız nelerdir?

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Haziran 2018 sayısında.