Doğru Emzik Kullanımı

Bazı ebeveynler emzik kullanımına çekinceli yaklaşsa da püf noktalarını dikkate aldıktan ve tedbirli davrandıktan sonra emzik, bebek bakımında ebeveynlerin oldukça işine yarayacaktır.

AYZIT ULUAT

Bebekler çok kuvvetli bir emme refleksi ile doğarlar. Beslenme ihtiyacından kaynaklı bu refleks, bebeğin bazen karnı tokken de emmek istemesine neden olabilir. Tok diye emme ihtiyacı karşılanmayan bebek sinirlenip ağlayabilir. Böyle durumlarda bebeğin sakinleşmesini ve uykuya geçişini daha kolay sağlayacak “en iyi yardımcı” emziktir. Bazı ebeveynler emzik kullanımına çekinceli yaklaşsa da püf noktalarını dikkate aldıktan ve tedbirli davrandıktan sonra emzik, bebek bakımında ebeveynlerin oldukça işine yarayacaktır.

Uygun Emziğin Seçilmesi

Emzik seçerken bebeğinizin ayına uygun olmasına dikkat edin. Boğulmalara karşı tek parçalı emzikleri tercih edin. Kauçuk olan emzikler kauçuk ağacından elde edildiği için daha sağlıklıdır ancak güneş ışınlarına ya da yüksek ısıya karşı dayanıksızdır. Yüksek ısıdan dolayı formu bozulabilir, nadiren de olsa alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu yüzden BPA içermeyen, kaliteli silikondan üretilen emzikler daha çok tercih sebebidir. Çünkü daha uzun ömürlü ve kullanımı daha rahattır. Diş ve damak yapısını destekleyen damaklı emzikler yenidoğanlar için en uygun tercih olacaktır. Ama bebekler büyümeye başladıktan sonra emziği bazen ağızlarında döndürüp ters emebilirler. Bebeğinizde böyle bir durum gözlemlerseniz simetrik emziklere geçebilirsiniz.

Emzik Nedeniyle Emmeyi Bırakma

Bazı anneler bebeklerinin emziğe alışınca süt emmeyi bıraktığından bahsederler. Çok küçük olan bebekler bazen plastik emzikle annesinin göğsünü karıştırabilir hatta emziği emerken daha az efor sarf edecekleri için tercih haklarını sonuna kadar emzikten yana kullanabilirler. 

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Haziran 2018 sayısında