Yazımızı Kışa Çeviren Baba Esprileri

Baba esprileri, yapılmaya çalışılıp yapılamayan fakat yılmadan ısrarla devam edilen espri türleridir. Bu esprilere çoğunlukla kendileri katıla katıla gülerler hatta gözlerinden yaş gelene dek gülerler, bazı zamanlarda hayat arkadaşları annelerimiz tarafından da hafif bir zoraki gülümseme ile destek verildiği görülür.

AYŞENUR USLU

Ayazlı soğuklu kış günlerine inat sıcacık, sevgi ve hürmet dolu selamlar sevgili okuyucularım…

Bu ay sizlerle şimdiye kadar pek üzerinde durulmamış bir konuya mercek tutacağız: Babalarımızın espri anlayışı.

Malum ataerkil bir toplumuz. Bizim gibi toplumlarda erkeklerin sosyal rolleri ağırdır. Çok gülemezler, her zaman mesafeyi korurlar. Babalık ciddi bir makamdır ve babalar yeri gelir evlatlarına dahi sevgisini gösteremezler. O kadar ki evlerde anneler çocukları ile babaları arasında bir köprü görevi görür. Babalarımız evlerimizin direğidir, güvendiğimiz dağdır ve saygı ile ellerinden öpülür.

Alışkın olduğumuz tablo böyleyken, son dönemlerde evlatların babalarla ilişkilerinin biraz daha yakınlık içerdiğini görüyoruz. Babalar da bu yeni konseptin bir parçası olarak ailelerine esprili yaklaşımlarda bulunmaya çalışıyorlar. Fakat heyhat, bu dönüşüm gayretleri çok da başarılı olamıyor.

Çabuk Ye, Dondurman Soğuyacak

Baba esprileri, yapılmaya çalışılıp yapılamayan fakat yılmadan ısrarla devam edilen espri türleridir. Bu esprilere çoğunlukla kendileri katıla katıla gülerler hatta gözlerinden yaş gelene dek gülerler, bazı zamanlarda hayat arkadaşları annelerimiz tarafından da hafif bir zoraki gülümseme ile destek verildiği olur.

Baba esprileri çoğunlukla klişelerden oluşur, ancak kendileri bu esprilere son derece taze ve özgün muamelesi yaparlar. Hasta olduğunuz zamanlarda, “İyileşince geçer” demeleri en bilinen esprilerindendir fakat emin olunuz babanız bu espriyi sanki ilk kez yapılıyormuşçasına her hasta olduğunuzda yapıp büyük bir keyifle gülebilir. Soğuk kış günlerinde üşüdüğünüzü söylediğinizde “Aaa bu soğukta üşünür mü?” ya da sıcak yaz günlerinde size dondurma aldıklarında “Çabuk ye, dondurman soğuyacak” gibi yüzyıllardır yapılan esprileri defalarca yapar ve her seferinde de büyük bir şevkle gülebilirler.

Espri Mağduru Zavallı Annelerimiz

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Şubat 2018 sayısında.