Evi “Ev” Yapan Halılarımız

Rahat temizlenemeyen bir halı hem bakteri yuvası haline gelir hem de görsel çekiciliğini kaybeder.

MÜZEYYEN YILDIZ

İlk örneklerinin insanlık tarihi kadar eski olduğu bilinen halılar, hayvan postlarından içinde kendi hikayemizi bulabileceğimiz geleneksel motifli kilimlere, fabrika üretimi halılardan son teknoloji ürünü dokulu halılara kadar evlerimizin hep merkezinde oldu ve olacak. Halıların mekana kattığı değerden cinsine, kullanım şekillerinden temizliğine kadar ilginizi çekecek önemli başlıklardan birkaçına değinmek istedik sizler için.

Hangi Halı, Nerede Kullanılır?

Doğru halıyı seçmek için mekanın genel özelliklerine bakmanız gerekir. Örneğin evinizde koridor, oturma odası, merdiven gibi yoğun kullanılan alanlarda bütçenizin yettiği ölçüde kaliteli ve mümkünse kir göstermeyen renklerde bir halıyı tercih etmelisiniz. Birçok markanın performans sınıflandırma sistemi kılavuzu mevcuttur. Halının hangi alanda en iyi performansı vereceğine dair bilgi ve bir puanlama sistemi bulunan kılavuzları incelemek, yeni halı almak isteyenlerin yararına olacaktır.

Halıya Yakından Bakalım

Halının temel malzemesi ipliktir. İpliğin türü, halının kimyasını belirler. Naylon, polyester, akrilik, yün, polipropilen… Halının iplik türünü bilmiyorsanız sonradan pişman olabilirsiniz. Örneğin naylon halılar, zamanla formunu kaybedip süpürülebilme özelliklerini yitirdiklerinden uzun vadede size sıkıntı çıkarırlar. Rahat temizlenemeyen bir halı hem bakteri yuvası haline gelir hem de görsel çekiciliğini kaybeder. Yün, akrilik ve pamuk iplik karışımlı halılar ise daha uzun ömürlü olup hijyenik kullanım sağlarlar. (Antibakteriyel, antialerjik özellikli birçok halı türü de mevcuttur.) Yün halılar, özellikle evladiyelik el halıları pahalı da olsa günümüzde pamuk iplikli, uygun fiyatlı halıları bulmak hiç de zor değildir.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Şubat 2018 sayısında.