Malzemeler Doğadan Tasarım Çocuklarımızdan

Doğal malzemeleri renklendirme aktivitesi çocuğun temel estetik algısını, resim kabiliyeti ve el becerisini geliştirmesi ile birlikte ona sıra dışı düşünebilme açısından önemli bir kapı aralar.

MÜZEYYEN YILDIZ

çükken kozalak toplamışsınızdır. Yazın sahillerden deniz kabuğu, birbirinden güzel renklerde taşlar ve kurumuş denizyıldızları toplamak; sonbahar ve kış aylarında sarının, kırmızının her tonundan yaprağı bir araya getirip kitap aralarında saklamak hayatı güzelleştiren, unutulmaz anılardandır. Anılarımızı tazeleyip onlara yeni bir yorum katmamızı sağlayacak sıradaki aktivite için çocuklarımızı standart oyun alanlarının dışına çıkarmamız gerekiyor. Hava soğuk, toplayacak çok fazla materyal var. Haydi, en yakın ormanlık alana, plastik site parklarına nazaran daha fazla doğayla iç içe olma imkanı sunan geniş parklara, ihtiyacımız olan yaprak, taş ve kozalakları toplayabileceğimiz doğal alanlara çevirelim rotamızı.

Her dönemde çocuklarla yapılabilecek birbirinden güzel sanatsal aktiviteler, birer icat sayılmasa da hayata geçirildiğinde “Sahi, daha önce neden denemedik?” dedirtecek faydalı projeler var. Bu aktiviteleri yazlık ve kışlık diye kesin çizgilerle ayıramayız elbet ama özellikle kış aylarında evde daha fazla zaman geçirmeye başlayan çocuklarımızın doğadan büsbütün kopmalarına da göz yumamayız. Sıkı sıkı giyinip kısa bir ormanlık alan gezintisine çıkarak çocuklarımıza kurumuş ağaçların hikayesini, yaprakları anlatırken onları bir anda heyecanlandıracak şu soruyu sorarak işe başlayabiliriz: “Üzerine basıp geçtiğimiz şu yapraklardan, taşlardan ister misin güzel bir şeyler yapalım?”

Kurumuş Yapraklardan Rengarenk Bir Kolaj

Sonbaharda kuruyup yere düşmüş, kim bilir nerelerden savrulmuş onlarca yaprak çeşidi sizleri bekliyor! Elinize bir poşet alın, bu yapraklardan geniş ve düzgün olanları çocuklarınızla birlikte toplayın. Renkleri hakkında konuşun. Yaprakların bir tüy gibi hafif olmalarının sebebini sorun onlara. 

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Ocak 2018 sayısında.