Kuralcı Eşlerin Hissettirdikleri

Kurallarımıza duyulmayan saygıyı bizden esirgenen saygı şeklinde algılıyoruz. Haksız da sayılmayız. Fakat ya kurallarımız çok fazlaysa ve eşimizi yoruyorsa?

Kuralcı Eşlerin Hissettirdikleri
HATİCE METİN

Trafikte olduğunuzu düşünün; kırmızı ışıkta durmalı, yeşilde geçmelisiniz. Dönüşlerde sinyal vermeli, hız sınırına dikkat etmelisiniz. Kurallar araçların uyumlu bir halde ilerlemesi ve yolu kazasız belasız  bitirmesi için vardır. Eşler arasındaki hak ve sorumlulukları belirleyen evliliğe dair genel kurallar da yuvada düzenin sağlanmasına yöneliktir. Eşlerin hayat yolunda kazaya belaya uğramadan ilerlemelerini sağlar.

Bütün evlilikler için geçerli olan genel kuralların yanında bir de her eşin kendine özgü ilkeleri vardır. Karakter yapısından alışkanlıklara, yetişme tarzından evlilikteki beklentiye kadar birtakım faktörlerin etkisiyle edinilen bu ilkeler, genel kuralların aksine evde düzeni sağlayacağına çeşitli sorunlara neden olabiliyor. Özellikle prensiplerinden taviz vermeyen, kuralcı eşler söz konusu olduğunda…

Ortada Huzur Var Oradan Geç

Hepimiz birtakım beklentilerle evleniyoruz. Kesinlikle olmasını istediğimiz şeyler kadar asla geçilmemesi gereken kırmızı çizgilerimizi de yuvamıza taşıyoruz. “Ne olursa olsun asla surat asma.” “Ben aradığımda nerede olursan ol, telefonu açacaksın.” “Kirli çorapların kesinlikle yerde durmayacak.” Her evde eşlerin buna benzer kuralları olabilir. İki taraf da kurallar konusunda mutabakat sağlıyorsa ne ala! Fakat birinin kural haline getirmek istediğini diğer eş pek de önemsemiyor, zaman zaman aksatıyor hatta gereksiz görüyorsa ne olacak?

Eşler arasındaki bu tarz fikir ayrılıklarında esnek olabilmek, arayı bulmak açısından hayli önemli. Çünkü birinin çok net sınır çektiği bir meseleye diğerinin de aynı derecede önem atfetmemesi, kaçınılmaz olarak çatışmaya neden oluyor. Çatışmalara mahal vermemek adına kuralcı eşlerin öncelikle beklentilerini keskin cümlelerle ifade etmemesi gerekiyor. Ama bundan da önce kendini merkeze alarak dile getirdiği “yapılacaklar ve yapılmayacaklar” listesine yeniden göz atması gerekir. Çünkü bu evde sadece biz yaşamıyoruz, eşimizle beraber ortak bir hayat sürüyoruz. Bu ortaklık da zaman zaman kendimizden, prensiplerimizden fedakarlık yapmayı gerektirebilir.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Kasım 2017 sayısında.