Yalan Söylemek İşe Yarar(!) Bir Çözüm Olmuşsa

Bol eleştiri ve az takdir daha çok mükemmeliyetçi ebeveyn tiplerinde görülen davranışlardır. Bunlar gencin zihnine, ne yaparsa yapsın ailesinin kendisinden memnun olmayacağı inancını yerleştirir. Aileyi memnun etmenin bir yolu gibi görülen yalan, gencin can simidi haline gelebilir.

Yalan Söylemek İşe Yarar(!) Bir Çözüm Olmuşsa
HATİCE ÇALIŞ

Küçük çocukları herhangi bir konuda kendilerine yalan söylediğinde anne baba bunu kolaylıkla fark edebilir. Fakat gençler söz konusu olduğunda ebeveynlerin sezgileri eskisi kadar işe yaramayabilir. Çünkü ev dışında aileden ayrı geçirdikleri zamanın artması, teknoloji kullanımı konusunda ebeveynlerinden daha bilgili olmaları ve yetişkinlerle iletişimde günden güne deneyim kazanmaları, gençlerin yalanlarını daha zor fark edilir hale getiriyor. Tüm bunlara rağmen bu yazı size yalanları nasıl daha kolay yakalayacağınıza dair ipuçları vermeyecek. Çünkü önemli olan vazoyu gerçekte kimin kırdığını bulmak değil. Üzerinde durulması gereken, bazı gençlerin neden ebeveynine yalan söyleme ihtiyacı duyduğudur.

Doğruyu Söylemeye Korkuyorum

Evdeki genç hanım veya beyin size zaman zaman yalan söylediğini bilmek oldukça tedirgin edici. Ortada yalan varsa gizlenmesi gereken olumsuz bir durum da var demektir. Ve bu durumun ne olduğunu bilmeden onun çocuğunuza vereceği zararın boyutunu da kestiremezsiniz. Bu senaryoda atılacak en doğru adım, çocuğunuzu yalan söylemeye iten sebepleri ortadan kaldırmak olacaktır. Ancak bu sayede size karşı dürüst olmasını sağlayabilir ve ona rehberlik etme şansını yakalayabilirsiniz.

Ceza korkusu gençleri yalan söylemeye iten sebeplerin başında gelir. Doğruyu söylediğinde ceza alacağını bilen bir genç bundan kaçınacaktır. Bir hata yaptığında ailesinin onu cezalandırmayacağını ve hatasını telafi etmede kendisine yardımcı olacağını bilen bir genç ise yalana ihtiyaç duymayacaktır. İstenmedik durumlarda gösterdiğiniz reaksiyonları değiştirmeniz biraz zaman alabilir fakat imkansız değildir. Hatalara bakış açınızın değiştiğini açıklıkla çocuğunuzla paylaşmanız da onun ve sizin bu yeni duruma adapte olmanızı kolaylaştıracaktır. Gerçekten de bunun salt tepki değişikliğinden ibaret olması düşünülemez. Tepkileriniz ancak kendinizin ve çevrenizdeki hemen her yetişkinin birçok hata yaptığını ve kimsenin bir diğerine ceza vermediğini anlamanızla değişebilir. Hayata henüz hazırlandıkları göz önüne alınırsa yaptıkları hatalar konusunda gençler biraz daha müsamahakar ve öğretici tepkiler almayı hak ediyorlar.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Ekim 2017 sayısında.