Saadet-i Dareyn

Mutlu olmak hepimizin temennisi… Allah (c.c) dünya hayatını ve ondaki imtihanı, ebedi bir mutluluk vaadinin hakikatiyle yaratmıştır.

DR. HÜSEYİN OKUR

Mutlu olmak hepimizin temennisi… Allah (c.c) dünya hayatını ve ondaki imtihanı, ebedi bir mutluluk vaadinin hakikatiyle yaratmıştır. Bununla birlikte dünyadaki beşer hayatının idamesi, yine beşeri haz ve ihtiyaçların, kişisel ve toplumsal çerçevede temini ile mümkün. Bazen mutluluğun, insanı maddi olarak kalkındıracak mal mülk gibi unsurlarda olduğunu düşünsek de gerçekte saadetin kaynağının bunlarla sağlanamadığını fark edebilmek pek de zor olmuyor. İnsan zaman zaman kendince mutluğun tarifini yapıyor; bunun için suni birtakım vesilelerle mutlu olmanın peşinden sürüklenebiliyor. Bazen bir servetin, bazen de bir lokma bir hırkanın bizi mutlu edebileceğini düşünmüyor değiliz. İnsanoğlunun şu kısacık hayat yolculuğundaki en büyük arzusunu bir nebze de olsa kaleme almaya çalıştık bu ayki kapak konumuzda.

Müslümanlar bir vücut gibidir. Vücudun herhangi bir yeri ağrısa bedenin diğer azaları onun ıstırabına ortak olur, onun derdiyle dertlenir. Efendimiz (s.a.v) bizlere, “Müslüman Müslümanın kardeşidir” derken aslında buna dikkat çekiyor. Şimdi en çok ihtiyaç duyduğumuz erdemlerden biri de işte bu: Diğerkamlık… Evet, dünyanın neresinde olursa olsun, bir Müslümanın yarası, sızısı bizim de acımızdır. Onun derdi bizim de derdimizdir. Arakan’daki Müslüman kardeşlerimiz gibi… Bu ay, Arakan’daki kardeşlerimizin çektikleri sıkıntıları ve buna merhem olmak için canhıraş koşturan ümmetin, fedakar hayırseverlerin çalışmalarını sizlere anlatmaya çalıştık.

Gayret bizden, tevfik yüce Allah’tandır.