Mümin, Kardeşini Zor Durumda Bırakmaz

“Yolda bir din kardeşini gördüğün zaman ona, ‘Nereye gidiyorsun?’ veya ‘Nereden geliyorsun?’ diye sorma. Bu durumda belki sana doğrusunu söyler, senin hoşuna gitmez; belki sana yalan söyler, buna da onu sen sevk etmiş olursun.”

Mümin, Kardeşini Zor Durumda Bırakmaz
İSMAİL İHTİYAR

Selef-i salihin arasında hoş karşılanmayan hallerden birisi de bir kimsenin yolda karşılaştığı din kardeşine, “Nereden geliyorsun?” veya “Nereye gidiyorsun?” şeklinde sıkıntı verecek sorular sormasıdır. Böyle bir davranış sünnetten olmadığı gibi edepten de değildir. Ata b. Ebi Rebah (rh.a) konu hakkında şöyle der: “Yolda bir din kardeşini gördüğün zaman ona, ‘Nereye gidiyorsun?’ veya ‘Nereden geliyorsun?’ diye sorma. Bu durumda belki sana doğrusunu söyler, senin hoşuna gitmez; belki sana yalan söyler, buna da onu sen sevk etmiş olursun.” (Ebu Talib el-Mekki, Kutu’l-Kulub, c.2, s.133)

Kötülüğe Karşı İyilikte Bulun

İnsanlarla çekişme ve mücadele etmeyi terk etmek, sufilerin güzel ahlaklarından birisidir. Bir diğeri de insanlara ancak Hak için kızmak ve onlara iyi davranmak, yumuşaklıkla muamele etmektir. Birbirleriyle çekişen insanlarda nefisler ortaya çıkar. Kardeşiyle münakaşaya giren bir kişi, kardeşinde nefsi duyguların ortaya çıktığını görürse ona, kalbiyle karşılık vermelidir. Nefis kalp ile karşılaşınca; soğukluğu sertliği gider, aradaki fitne de söner. Allah Teala kullarına bu edebi talim için buyurmuştur ki: “İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel bir şekilde sav. Bir de bakarsın ki seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir.” (Fussilet, 34)

Manevi Uyanmanın Alameti

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Ekim 2017 sayısında.