Geleneksel Kışlık Gıda Olimpiyatları

Kavanozda domates yapımı “milli” aktivitemizdir. Yapılacak kavanoz sayısı dağıtılacak çocuklarla doğru orantılıdır. Genelde yapım için ana üs anne evidir; oradan şehre, ülkeye ve dahi dünyaya dağılır. Dağıtım koordinatları hatun kişinin çocuklarının ya da torunlarının nerede yaşadığına bağlıdır.

Geleneksel Kışlık Gıda Olimpiyatları
AYŞENUR USLU

Muhterem ve bir o kadar da muhteşem okuyucularımız; evvela geçmiş bayramınızı tebrik eder tekrarına sağlıkla, huzurla ve sevdiceklerinizle kavuşarak kavurmanızı afiyetle yemenizi temenni ederim.

Bu ay da buluştuk çok şükür. E tabi benim yazacaklarım var, sizin de okuyacaklarınız… Konuya yine sivrisinekler gibi mevsimsel devam edeyim dedim ve evleri esir alan dönemsel telaşlardan dem vurmaya karar verdim. Telaşemizin adı “kışlık gıda hazırlıkları”, telaşemizin sahibi çilekeş analarımız, telaşemizin materyalleri de derin dondurucular…

Efendim, yazın tatilini yapıp senenin yorgunluğunu atan, bünyesini ve ruhunu olabildiğince yenileyen anne kesimi, yaz sonuna doğru yeni sonbahar-kış sezonu için ufak ufak devinmeye başlar. Yaz sonuna doğru artık iyice bollaşan sebze ve meyvenin fiyatının da düşmesiyle bu devinme tam anlamıyla start almaya dönüşür. Hemen her evde görülen bu faaliyetlerin henüz açıklanmış ulusal bir başlangıç tarihi olmamasına rağmen hazırlıkların kadınsı bir içgüdü ile hep aynı dönemde yapıldığı gözlemlenir.

Bu hazırlıklar kışın çeşidi azalan ve pahalılaşan sebzeler nedeniyle kadının kafasını iyiden iyiye yoran “Akşama ne yemek yapsam?” sorunsalını hafifletir, temmuz ayı sofralarını zemherinin ortasında önünüze getirip ev halkını aylar öncesine döndüren lezzetli bir zaman yolculuğu keyfi sunar.

O Kadın ki Kocayı Ev-Araba Sahibi Yapar

Bamya, bezelye, barbunya, patlıcan, biber ekibi iplere dizilmiş halde balkonlarda kurumaya bırakılır. Bu şunun nişanesidir: Emin olunuz ki o evin hanımı ana gibi ana, kadın gibi kadındır. O kadın tutumludur, o kadın beceriklidir; o kadın ki evin ekonomisini elinde tutar ve o kocayı ev-araba sahibi yapar. Her neyse, balkonda durum böyleyken içerde ise domatesler havada uçuşmaktadır.

Kavanozda domates yapımı “milli” aktivitemizdir. Yapılacak kavanoz sayısı dağıtılacak çocuk sayısı ile doğru orantılıdır. Genelde yapım için ana üs anne evidir; oradan şehre, ülkeye ve dahi dünyaya dağılır. Dağıtım koordinatları hatun kişinin çocuklarının ya da torunlarının nerede yaşadığına bağlıdır.

Rendeler Alev Alır

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Ekim 2017 sayısında.