Arakan Bizden Yardım Bekliyor

Uluslararası kuruluşlar cılız sesleri ile yıllarca islam coğrafyasındaki bütün zulümlere seyirci kaldı… Bu gidişe dünya genelinde sayıları bir buçuk milyarı aşan müslümanlar birlik, beraberlik, kardeşlik, yardımlaşma duyguları ile güçlü bir şekilde dur diyebilir ancak.

Arakan Bizden Yardım Bekliyor
EYYÜP BEYHAN

Kıldığımız namazların ardından ellerimizi semaya kaldırdığımızda ve zulüm gören kardeşlerimize dua etmeye niyetlendiğimizde İslam coğrafyasının hangi şehrinden, hangi beldesinden başlayacağımızı bilemez olduk. Suriye, Filistin, Irak, Afganistan, Mısır, Yemen, Somali, Doğu Türkistan… Müslümanların yaşadığı birçok beldede kan ve gözyaşı hakim maalesef.

Şimdi de Arakan Müslümanları tarihte görülmemiş bir zulümle karşı karşıya. İnsanlıktan çıkarak hayvanlardan daha aşağı bir duruma düşen Budist rahipleri, çeteler ve Myanmar hükümeti tüm dünyanın gözü önünde bu vahşeti işliyor. Fakat ölen, zulüm gören, işkence edilen, yurtlarından sürülen; sistematik bir soykırıma maruz bırakılan Müslüman olunca uluslararası camia üç maymunu oynuyor. Görmüyor, duymuyor ve konuşmuyor.

Uluslararası kuruluşlar cılız sesleri ile yıllarca İslam coğrafyasındaki bütün zulümlere seyirci kaldı. Onlardan bir fayda beklemek boşuna… Bu gidişe dünya genelinde sayıları bir buçuk milyarı aşan Müslümanlar birlik, beraberlik, kardeşlik, yardımlaşma duyguları ile güçlü bir şekilde dur diyebilir ancak. Dünya mazlumlarının hamisi konumunda olan Türkiye, resmi kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra kamu yararına çalışan çeşitli sivil toplum kuruluşları aracılığıyla da yardımlarını bölge halkına ulaştırıyor ve bu konuda öncü bir rol üstleniyor. Arakan’da yaşananları ve Türkiye’den yapılan yardımları, bölgeye ulaşan kuruluşlardan Beşir Derneği Genel Müdürü Fatih Sarıyar’a sorduk. İnsanın kanını donduran olayların yaşandığı bölgede olup bitenlerin ayrıntılarını bulacağınız röportajımızın, Arakan’a yapılan yardımların artmasına vesile olmasını ümit ediyoruz.

Arakan’da yaşanan olaylar neticesinde ortaya çıkan son durum nedir?

Kurban Bayramı arifesinde 3 günde 3 binden fazla insan maalesef katledildi. 400 bin civarı Rohingyalı Müslüman köylerini ve topraklarını terk edip Bangladeş sınırına geldi. Her şey o kadar hızlı gelişti ki yanlarına yiyecek, içecek, giyecek şeyler almak şöyle dursun; Müslüman kadınlar örtülerini bile alamadan köylerini terk etmek zorunda kaldılar. Bangladeş’e ulaştıklarında içme suyu, gıda ve diğer ihtiyaçların yanı sıra ilk istedikleri şey örtünebilecekleri bir bez parçası oldu. Bölgede yaşanan olaylar hala aynı şiddette devam ediyor.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Ekim 2017 sayısında.