Mukaddes Topraklara Yolculuk

Hac ibadeti dini tamamlar. Bu nedenle hicretin 9. Yılında İslam’ın hükümlerinin haccın farz kılınışı ile tamamlandığı gibi haccı ifa eden kişi de dinini kemale erdirmiş sayılmaktadır.

HAKAN ÖNER

Bir kulun yüce Allah’a karşı en büyük sorumlulukları, farzları eda etmesidir. Hac yapan kişi İslam’ın beş temel esasından birini yerine getirerek bir farzı ifa etmiş olmaktadır. Hac ibadeti dini tamamlar. Bu nedenle, hicretin 9. yılında İslam’ın hükümlerinin haccın farz kılınışı ile tamamlandığı gibi haccı ifa eden kişi de dinini kemale erdirmiş sayılmaktadır.

Yüce Allah Kur’an’da “… Yolculuğuna gücü yetenlerin haccetmesi, Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır…” (Al-i İmran, 97) buyurmuş ve hacılara günah ve taşkınlıklardan uzak durmalarını, takvaya sarılmalarını tembih etmiştir: “Hac (ayları), bilinen aylardır. Kim o aylarda hacca başlarsa, artık ona hacda cinsel ilişki, günaha sapmak, kavga etmek yoktur…” (Bakara, 197) Efendimiz de (s.a.v) “Kim Allah için hacceder de kötü söz ve davranışlardan sakınır ve günahlara sapmazsa, annesinin onu doğurduğu günkü gibi günahlardan arınmış olarak döner” (Buhari, Hac, 4) buyurmuştur. Dikkat edilirse bu büyük mükafata ulaşmanın bedeli haccın ruhuna ters olan günahlardan sakınmak ve arınmaktır. Hiçbir uyarıya dikkat etmeden, canı istediği gibi bir hac yapanlar bu mükafatlara ulaşamazlar.

Efendimiz (s.a.v) hacıların Allah katındaki kıymetini şöyle dile getirir: “Haccedenler ve umre yapanlar Allah’ın misafirleridir; dua ederlerse, dualarını kabul eder, bağışlanma dilerlerse onları bağışlar” (İbn Mace, Menasik, 5). Allah ve Rasulü’ne misafir olmak büyük şeref olduğu gibi büyük sorumluluk da gerektirir. Zira davet eden ev sahibi Allah’tır. Hacılar misafirliğin gerektirdiği nezaket ve sorumluluk ile hareket etmelidir. Harem-i Şerif’e gelen ziyaretçilere hürmet etmek, Yüce Mevla’ya hürmetin bir gereğidir. Harem-i Şerif’e girenlerin emniyet ve güven içine girdiklerini bizzat Yüce Mevla bildiriyor. O halde Allah Teala’nın emniyet ve güven ihsan ettiği insanlara karşı çok daha hassas davranmak, onların kalplerini hoş etmek için gayret göstermek icap eder. Kalp kırıcı söz ve davranışlardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Ona Bakmak Ne Güzel İbadettir!

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Eylül 2017 sayısında.