Mimar Olsaydın

Oturduğumuz evlerden ne kadar memnunuz? “Keşke şu apartman dairesi yerine bahçe içinde, müstakil bir evde otursaydım” ya da, “Bu odalar ne böyle, daracık! Keşke daha geniş odalar olsa ve pencereler kocaman olsa…”

GÜLNAR AKBULUT

Oturduğumuz evlerden ne kadar memnunuz? “Keşke şu apartman dairesi yerine bahçe içinde, müstakil bir evde otursaydım” ya da, “Bu odalar ne böyle, daracık! Keşke daha geniş odalar olsa ve pencereler kocaman olsa…” dediğiniz oluyor mu? Belki de bazılarımız eskisi gibi yüksek tavanlı, cumbalı evlere özeniyoruz.

Evimizin içinin kullanışlı olması ve dekorasyonu çok önemli. Mesela odaların haremlik selamlık oturma şekline uygun olarak tasarlanması, aile dostlarıyla, misafirlerimizle daha rahat görüşmemizi sağlar. Osmanlı evleri bu hususta bize çok hoş örnekler sunuyor. Mahremiyetin güzel birer örneği olarak beliren çıkmaz sokaklar, yapıların komşu evin ışık almasını engellemeyecek şekilde konumlanması, kadın-erkek için ayrı kapı tokmakları gibi daha birçok ayrıntı Osmanlı insanının hayata bakışını, insana verdiği değeri çok ince bir şekilde mimariye yansıtmış.

Tahmin edeceğiniz üzere bu ay arkadaşlarımıza, “Eğer bir mimar olsaydın, nasıl evler tasarlardın?” diye sorduk. İşte gençlerden gelen birbirinden ilginç cevaplar…

Selçuklu Mimarisini Tercih Ederdim

Bir mimar olsaydım, Selçuklu mimarisindeki gibi evler yapardım. Çünkü Selçuklu mimarisi hem asaleti hem de zarafeti ile bugün dahi ilgi çekici olmayı sürdürüyor. Ayrıca kültürümüze has bir mimari olması da bu tercihimde etkili. Selçuklu mimarisindeki simetrik anlayış insanların ne kadar planlı olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte simetrik desenler ve pek çok yerde rastladığımız turkuaz rengi de bu mimarinin dikkat çekici özelliklerinden. Ahmet Metin KURT, 21

Geniş Odalı Müstakil Evler Tasarlardım

Ben mimar olsaydım, mutlaka geniş odalı yemyeşil bahçesi olan müstakil evler tasarlardım.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Eylül 2017 sayısında.