Evladınızın Evliliğine Destek mi Oluyorsunuz Köstek mi?

Kimi evlatlar evlilikleriyle ilgili, anne babalarına adalet için değil kendi taraflarını tutmaları ve hatalarını örtbas etmek için dert anlatır; gerekirse duygu sömürüsü yapar. Böylesi durumlarda evladımızın anlattıklarıyla bizi yanıltmamasına gayret etmeliyiz.

HATİCE METİN

Anne babaların evlatlarının evliliğine en büyük katkısı evlilik sorumluluğunu taşıyabilecek insanlar yetiştirmiş olmalarıdır. Kıymet bilen, hatasını kabul ve telafi eden, affedebilen, anne babasının yahut kardeşinin zor zamanlarında yanında olabilen, dinleyen ve kendini doğru ifade edebilen, iyi bir aile ortamında yetişen evlatlar ileride eşleriyle de temeli sağlam ve sağlıklı ilişkilere dayalı bir aile kuracaklar demektir.

Bilinçli bir terbiyeden geçen çocuk büyüyüp evlenme yaşına geldiğinde, anne babanın ona desteği, eş seçimi sürecindeki aklıselim yönlendirmelerle devam eder. “Evladı ile gelin/damat olarak aileye girecek kişi arasında denklik var mı; gelin/damat adayı evlilik yükünü taşıyabilecek mi, evladı için doğru kişi mi?” gibi bir dizi soru anne babaların rehberliğinde cevaplanır.

Yeni Yuvanın Selameti İçin Adalet

Tüm aşamalar geçilip yeni yuva kurulduğunda da anne babaların desteğine ihtiyaç duyulur. Özellikle problemlerin başladığı zaman dilimlerinde evladın çözüm için ilk başvuracağı merci anne babası olur. Problemli zamanlarda ebeveynin en çok dikkat etmesi gereken şey, adalet mefhumudur. Aile büyükleri olarak önünüze getirilen bir meseleye sadece, “Evladım acı çekiyor” diye bakıyorsanız yanlı tutumlar içerisine girebilirsiniz. Çünkü bu cümle, “Gelin/damat evladıma acı çektiriyor” ifadesinin başka şekilde dile gelmesidir. Elbette evladınız acı çekiyor ve bu yüzden de önünüze problem denen şey geliyor. Fakat unutmamalı ki meseleyi değerlendirmeniz ve çözüme ulaştırmak için yaptığınız müdahale sadece “Evladım acı çekiyor” düşüncesinden kaynaklanmamalıdır. Çünkü bu şekilde yuvanın selametini değil evladınızın konforunu öncelemiş olursunuz.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Eylül 2017 sayısında.