Bunun Nesi Saygısızlık?

Ergenlik döneminde de olsa çocuğunuz hala pek çok şeyi öğrenme aşamasında. Hem duygusal hem de sosyal bir beceri olarak saygı da bunlardan bir tanesi. Saygısızlık olarak kabul edilen bir davranış sergilediğinde bu konuda henüz yeterlik kazanamamış demektir.

HATİCE ÇALIŞ

Ergenlere dair okuduğunuz hemen her metinde ebeveyn olarak biraz daha fazla sabır ve müsamaha göstermeniz salık verilir. Ergenlik dönemi, gençlerin bazı sıra dışı davranışları için mazeret olarak görülebilir. Ancak söz konusu kendilerine karşı yapılan saygısızlıklar ise anne babalar sabırlı ve müsamahakar kalmaya devam mı etmeliler? Tam bu noktada doğru cevabı belirleyen en önemli unsur saygısızlığın tanımı olsa gerek. Zira her kültürde saygısızlık olarak görülen davranışlar farklılık arz eder. Aynı ülkenin farklı bölgelerinde bile bu konuda anlaşmazlıklar olduğu söylenebilir. İlaveten erken yaşlardan itibaren izledikleri çizgi filmlerin, çeşitli yapımların etkisiyle gençlerin yabancı kültürlerin saygıyla ilgili kodlarını da içselleştirdikleri gözden kaçmamalı.

Saygı Sınırlarını Sizden Öğreniyorum

Ergenlik döneminde de olsa çocuğunuz hala pek çok şeyi öğrenme aşamasında. Hem duygusal hem de sosyal bir beceri olarak saygı da bunlardan bir tanesi. Evladınız saygısızlık olarak kabul edilen bir davranış sergilediğinde, bu konuda henüz yeterlik kazanamamış demektir. Bu davranışın uygun karşılığı kızmak ve ceza vermek olmadığı gibi duyarsız kalmak ve tümden müsamaha göstermek de değildir. Ya geçici çözümler sunan ya da olumsuz davranışı yerleştiren bu tepkiler çoğunlukla ebeveynin çaresizliğinden beslenir. Üstelik çoğu zaman genç de problemle nasıl baş edeceğini bilmeyen ebeveynin bu durumunun fazlasıyla farkındadır. Çeşitli itaatsizlik eylemleriyle anne babanın otoritesini sınamaya devam eder.

Bir saygısızlıkla karşılaştığınızda onun o ana has bir durum olmadığını bilmelisiniz. Küçük yaşlardan itibaren çocuğunuza sunduğunuz ortam ve eğitim, saygı konusunda da sınırların ne olduğunu ona öğretmiş olmalıydı. Siz kendi ebeveyninizle, eş olarak birbirinizle, komşularınız ve arkadaşlarınızla iletişim kurarken yanı başınızda duran çocuğunuz nelerin makbul olup olmadığıyla ilgili fikir ediniyordu.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Eylül 2017 sayısında.