Aldım Verdim, Ben Seni Yendim!

Çocukluğumuzda, “Aldım verdim, ben seni yendim” diye bir tekerleme vardı hani, bir zamanlar dilimizden düşürmez, öyle oyunlar oynardık.

Çocukluğumuzda, “Aldım verdim, ben seni yendim” diye bir tekerleme vardı hani, bir zamanlar dilimizden düşürmez, öyle oyunlar oynardık. “Ben seni yendim”i oyun içinde duymak eğlenceli, yıllar sonra evladımızın hareketlerinde görmek ise endişe vericidir.

Birçok ebeveyn gibi sizin de en çok muzdarip olduğunuz dertlerden biri muhtemelen evladınızın alışveriş sırasında geçirdiği histerik ağlama nöbetleridir. Çocuklar istedikleri olmadığı zaman taleplerini elde edebilmek için kendilerini yerden yere atar, ağlayarak vicdanınıza ve hatta çoğu zaman tribünlere oynarlar. Kendini yerden yere atan evladınız, amacına ulaşana kadar etrafına kendisini destekleyecek bir sürü insanı da toplamış olur. Seyirci varsa şov daha da büyüyecektir. Ağlama oranında artış, bağırma konusunda üst perde performanslar görmek işten bile değildir. Siz ise içinizden, “Allahım, ben nerede yanlış yaptım?” ya da “Ben çocuğumu böyle yetiştirmedim!” gibi cümlelerle söylenip durursunuz.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Eylül 2017 sayısında.