Sanki Dünya Bir Yere Yuvarlanıyor

Hepimiz ne yazık ki hem sosyal medyadan hem haberlerden çok fazla şiddet, terör, felaket haberlerine maruz kalıyoruz. Özellikle sosyal medya bizi travmatik olaylardan, birebir yaşarmışçasına anında haberdar ediyor.

Semerkand Aile Dergisi - Sanki Dünya Bir Yere Yuvarlanıyor
PSİKOLOG CEMİLE AKDAĞ ÇEBİ

Merhaba,

Evliyim, çocuklarım var ve güzel bir işte çalışıyorum. Gündemi takip etmeyi önemserim de severim de. Fakat uzun zamandır haber dinlerken çok mutsuz oluyorum. Yani öyle ki hayat enerjim sıfırlanıyor desem yeridir. Bu yüzden haberlerden uzak kalmaya gayret ediyorum artık. Çünkü içimde büyük bir öfke birikiyor, bırakın geleceği yaşadığımız ana dair bile umudum kalmıyor. Bu ruh halim maalesef çocuklarıma da yansıyor. Bu durumdan hiç memnun değilim. Sanki dünya bir yere yuvarlanıyor da ben gözümü, kulağımı kapatmışım gibi hissediyorum. Kendimi duyarsız hissediyorum. Sizce benim ne yapmam lazım?

Melike…

Merhaba Melike Hanım,

Hepimiz ne yazık ki hem sosyal medyadan hem haberlerden çok fazla şiddet, terör, felaket haberlerine maruz kalıyoruz. Özellikle sosyal medya bizi travmatik olaylardan, birebir yaşarmışçasına anında haberdar ediyor. En küçük detayları bile görüyor, internette küçük bir aramayla yüzlerce görüntüye ulaşabiliyoruz. Bazenkorku o kadar hızlı akıyor ki toplum olarak bir travmayı atlatmadan ötekiyle karşılaşıyoruz.

Tıpkı bireysel travmalarda olduğu gibi toplumsal travmalar da travmatik stres oluşturabilir. Aslında bu haberlere karşı hissettiğimiz korku, güvensizlik, üzüntü gibi duygular doğal stres tepkileri olsa da bu haberlere çok fazla ve tekrar tekrar maruz kalmak kişinin bu duygularla baş edememesine neden olabilir. Bunun sonucunda da uyku bozuklukları, depresyon ve anksiyete bozuklukları ortaya çıkabilir. Üzüntü ve korkuyla kendi baş etme yöntemlerimize göre kimi zaman haberlere kilitlenerek sürekli takip etme/kontrol ihtiyacında olma, bazen yaşananlara hissizleşme ya da sizin durumunuzda olduğu gibi tamamen kaçınma gelişebilir.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Temmuz 2017 sayısında.