Kızım Abisiyle Yarış Halinde

Kardeş olan evde mücadele olmamasını beklemek çocukluk tabiatına aykırıdır. Hemen her evde çocuklar arasında az ya da çok çatışma olur.

Semerkand Aile Dergisi - Kızım Abisiyle Yarış Halinde
PEDAGOG PERİHAN GÜL

Merhaba Perihan Hanım,

Benim 14 yaşında bir kızım ve 16 yaşında bir oğlum var. İkisi de lisede okuyor. Kızım derslerinde çok hırslı ve çalışkan. Abisiyle zaman zaman yarış içerisine giriyor. Oğlum ise derslerinde kızım kadar başarılı değil. Üniversiteye hazırlandığı için onu motive edici şeyler yapıyoruz. İstediği model telefon ve tableti alıyoruz, arkadaşlarıyla tatile gitmesine izin veriyoruz. Bunun gibi türlü isteklerini yerine getiriyoruz. Kızım ise bu duruma fazlasıyla tepki gösteriyor. Ona, yaşı biraz daha küçük olduğu için bazı şeylere izin vermediğimizi anlatıyoruz ama bizi dinlemiyor. Abisiyle sürekli yarış halinde. Eşimle nasıl davranmamız gerektiğini bilemiyoruz. Kızımın hırslı ve kıskanç tavırları ile ilgili oğlum da bizi suçluyor. Bize yardımcı olabilirseniz çok seviniriz.

Özlem L.

Değerli Okurumuz,

Kardeş olan evde mücadele olmamasını beklemek çocukluk tabiatına aykırıdır. Hemen her evde çocuklar arasında az ya da çok çatışma olur. Kardeşler arasında çıkan sorunların pek çok sebebi olabilir. Önemli olan, bu sorunlar karşısında anne babaların takındığı tavırlardır.

Anne ve babaların tutumlarına göre çocuklar birbirleriyle çok iyi arkadaş da olabilir, aralarındaki sorun çözümsüz hale de gelebilir. Sizde olduğu gibi yaşları birbirine yakın olan çocuklar arasında kıskançlık ve çatışma daha fazla görülür. Bu çatışma durumlarında ailenin taraf olması ya da bir tarafın yaptığı davranışa gerekçe bulmasıyla sorunlar daha da artar.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Temmuz 2017 sayısında.