Şüpheli Şeylerden Kaçınmak Gerek

İslam’ın haram ve helal kıldığı şeyler açıktır. Helal ile haram arasında bir de şüpheli şeyler vardır. Kişinin takva sahibi olabilmesi için şüpheli şeylerden de uzak durması tavsiye edilir.

Semerkand Aile Dergisi - Az ve Öz
İSMAİL İHTİYAR

İslam’ın haram ve helal kıldığı şeyler açıktır. Helal ile haram arasında bir de şüpheli şeyler vardır. Kişinin takva sahibi olabilmesi için şüpheli şeylerden de uzak durması tavsiye edilir. Fahr-i Kainat Efendimiz (s.a.v) bu hususla ilgili şöyle buyurmuştur:

“Şurası muhakkak ki haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmez. Bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa dinini de, ırzını da korumuş olur. Kim de şüpheli şeylere düşerse harama düşmüş olur, tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki her an koruluğa düşebilecek durumdadır. Haberiniz olsun, her melikin bir koruluğu vardır, Allah’ın koruluğu da haramlarıdır.” (Buhari, İman, 2)

Hz. Lokman’ın (a.s) Oğluna Tavsiyesi

Hz. Lokman (a.s.) oğluna şu vasiyette bulunmuştur:

“Ey oğul, bütün rağbetini Allah’a yönelt. Eğer o dilerse sana verir, dilerse vermez. Senin gayret ve çabaların Allah Teala’nın sana verdiği rızkın ne artmasını ne de azalmasını sağlar. Rızkın konusunda yaratılışından ibret al. Eğer kendi çaban ile yaratılışında bir fazlalık yapabilirsen rızkının da artmasını sağlayabilirsin. Bu olmayacağına göre bil ki Allah Teala, insanın yaratılışını şekillendirmiş ve rızkını taksim etmiştir. Sen bu ikisinden hiçbirini arttıramazsın.” (Ebu Talib el-Mekki, Kalplerin Azığı, 3/55)

Adımını Atmadan Önce Danış!

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Mayıs 2017 sayısında.