Sağlıklı İletişimin Yolu “Sabırlı Dinleyici” Olmaktan Geçiyor

Erken çocukluk döneminde minikler, konuşma becerilerini tam anlamıyla kazanamamış olurlar. Bu yüzden bir olayı, hayal dünyalarını ve çevrelerinde olup bitenleri anlatırken hem zorlanırlar hem de çok zaman harcarlar.

Semerkand Aile Dergisi - Sağlıklı İletişimin Yolu “Sabırlı Dinleyici” Olmaktan Geçiyor
AYZIT ULUAT

Ebeveyn-çocuk ilişkisinde; kuvvetli bir bağ kurmak, karşılıklı güven duygusu oluşturmak, öz güven kazandırmak ve sağlam temeller atmak için erken çocukluk döneminde küçüklerle “sağlıklı iletişim” kurmak şarttır. Sağlıklı iletişimin yolu ise sabırla dinlemek, konuşmak, muhabbet etmek, söz hakkı tanımak ve anlamaya çalışmaktan geçiyor. Erken çocukluk döneminde ufaklık, konuşma kabiliyetini tam olarak kazanamamış olsa da iletişim kurup muhabbet etmek için asla küçük değildir ve bu süreçte ebeveynlerinin desteğine oldukça ihtiyacı vardır.

Bebeğinize “Özel” Zaman

Bebeğinizle konuşup muhabbet ettiğiniz her an onun ve sizin için çok kıymetli zamanlardır. Yemek yaparken, hazırlanırken, TV izlerken her an onunla iletişim halinde olup sohbet edebilirsiniz. Ama onunla doyumsuz keyif sohbeti için bol zamana ihtiyacınız vardır. Bu yüzden gün içinde belirlediğiniz müsait zamanlarda “başka işlerle meşgul olmadan” sadece konuşmaya vakit ayırmalısınız. Yemek saatlerinde (tablet, telefon ve TV olmadan), akşam uykusuna geçmeden önce onunla her konuda konuşabilirsiniz.

Sabırla Dinlemek

Erken çocukluk döneminde minikler konuşma becerilerini tam anlamıyla kazanamamış olurlar. Bu yüzden bir olayı, hayal dünyalarını ve çevrelerinde olup bitenleri anlatırken hem zorlanırlar hem de çok zaman harcarlar. Bu durum karşısında ebeveynlerin çocuklarını müdahale etmeden, “Sonra anlatırsın” diye ertelemeden sabırla dinlemeleri gerekiyor. Çünkü ertelenen ufaklık hayal kırıklığına uğruyor. Aklınız başka bir yerde olsa, yapmanız gereken işleriniz varsa bile hevesle, sabırla ve dikkatle küçüğünüze kulak verin. Söyledikleri hakkında yorumlarda bulunun. Aklındaki derinliklere inmek için konuyla ilgili sorular sorun.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Mayıs 2017 sayısında.