Kızım Herkesten Küçük Olduğu İçin Sürekli Mutsuz ve Zarar Görüyor

Benim 7 yaşında bir kızım var. Kızım doğduğundan beri reflü olduğu için sürekli yemek yeme sorunu yaşadı. Yediklerini sürekli çıkarttı. O sebeple yemek yemek bizim evimizde hep sorun haline geldi.

Semerkand Aile Dergisi - Kızım Herkesten Küçük Olduğu İçin Sürekli Mutsuz ve Zarar Görüyor
PEDAGOG PERİHAN GÜL

Perihan Hanım,

Benim 7 yaşında bir kızım var. Kızım doğduğundan beri reflü olduğu için sürekli yemek yeme sorunu yaşadı. Yediklerini sürekli çıkarttı. O sebeple yemek yemek bizim evimizde hep sorun haline geldi. Yediğini çıkartacak korkusuyla hiçbir yemeği doğru dürüst yemedi. Sevdiği çok az şey var. Bazen onları bile yemek istemiyor. Artık yemek yerken kusacağından korktuğu için sevdiği şeyleri bile yiyemez hale geldi. Boyu ve kilosu yaşıtlarına göre oldukça düşük. Okula başladıktan sonra özellikle herkesten küçük olduğu için sürekli mutsuz ve zarar görüyor. Doktorunun önerisiyle sürekli takviye besinler ediniyoruz ama bir türlü kilo alamıyor. Psikolojik olduğunu düşünüyorum. Ne yapmamızı önerirsiniz?

Kadriye S.

Kadriye Hanım,

Kızınız için öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Çocuk büyütmek her anne için zahmetlidir. Rahatsızlığı olan bir çocuğu büyütüp yetiştirmek ise çok daha gayret ve sabır gerektirir. Ancak Allah (c.c) katında ecri de bir o kadar çok olur.

Sorunuzda kızınızın bebekliğinden beri reflü rahatsızlığı ve buna eşlik eden sıkıntıları yaşamış bir çocuk olduğunu söylüyorsunuz. Ancak fiziksel tedavisinin en son ne aşamada olduğunu belirtmemişsiniz. 

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Mayıs 2017 sayısında.