Evlilikle Tamam Olur İnsan

İstemesek de yapmak zorunda olduğumuz şeyler kişisel alanımızı daraltsa da kalbimizi genişletir, olgunlaşmamızı sağlar. Evliliğin getirdiği kimi zorluklara bu gözlükle bakmak hem yuvalarımızı hem bizleri daha huzurlu yapacaktır.

Semerkand Aile Dergisi - Evlilikle Tamam Olur İnsan
HATİCE METİN

Evlilik kurumunun bireyciliği yüceltenler tarafından nicedir hedef tahtasına koyulması şaşırtmıyor. Bizi asıl şaşırtan şey, dünya hayatını bir sınav yeri olarak kabul edenlerin de evliliğe benzer olumsuzlukları yüklemesi. Haz unsurunu hayatının merkezine oturtan insanların evliliğin doğal bir parçası olan kimi zorlukları kişiliklerini yok edici birer tehdit olarak görmeleri dünya görüşleriyle gayet tutarlı. Fakat hayatının merkezine kulluk, sınav, ahiret gibi değerleri koyan iman etmiş kişilerin de evliliğe aynı noktadan bakmalarında ciddi bir problem var.

Evlilik Sınava Dahil Değil mi?

Düşünsenize, ayağımıza batan dikeni bile günahlarımıza kefaret sayan bir dinin mensuplarıyız. Bu anlayışın evlilikte de yansıması olacağını kabul etmemiz gerekirken ne oluyorsa evlilik sanki bir sınav alanı değilmiş gibi sorunlara da sorumluluklara da gayet tahammülsüz bir edayla yaklaşıyoruz.

Meselenin bir diğer boyutu ise eşimizle yaşadığımız her güzelliğin, sorunun, sıkıntının manevi dünyamızda bir karşılığının olması. Yani ayağa batan bir diken bir yandan günahlarımıza kefaretken bir yandan bunun gibi acı ve hüzün getiren durumlara yaklaşımımız kişiliğimizin olgunlaşması, maneviyatımızın güzelleşmesinde bizi ileri ya da geri götüren bir adımdır.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Mayıs 2017 sayısında.