D Vitaminini Nerede Tükettik?

Beton yapılarda yaşayan modern insan, güneşten yeterince faydalanamayıp süt yumurta gibi D vitaminin emilimini sağlayan besinlerin de doğalına ulaşamamakta.

Semerkand Aile Dergisi - Haberiniz Olsun
ZEYNEP ÖZEL

Son yıllarda kadın erkek en çok duyduğumuz cümlelerden biri de “D vitaminim düşükmüş” şikayeti. Beton yapılarda yaşayan modern insan, güneşten yeterince faydalanamayıp süt yumurta gibi D vitaminin emilimini sağlayan besinlerin de doğalına ulaşamamakta. Yapılan bir araştırmaya göre, köylerde yaşayan insanların diş sağlığı, sanılanın aksine şehirdekilerden çok daha iyi. Onca bakım yaptıran şehir insanı, doğal inek sütü ve yumurtadan faydalanamadığı için D vitamini emilimi konusunda sıkıntı yaşıyor. Bu da diş sağlığını olumsuz etkiliyor. İneklerin saman ve yemle beslenerek değil de yeşilliklerde otlamasıyla sütüne geçen maddeler, insan vücudundaki D vitamini emilimini kolaylaştırıyor. Bunun için Karadeniz Bölgesi’nden aşina olduğumuz sarı tereyağı ve gezerek doğal beslenen tavukların ürettiği yumurtanın sarısıyla ve deniz ürünlerini düzenli tüketip günde en az 20 dakika güneşlenerek, kanser ve hipertansiyon dahil birçok hastalıktan koruyan D vitamini oranımızın yükselmesine yardımcı olabiliriz.

Sosyal Medyanın Narsist Gençliği

Pakistanlı Dr. Zahir Hussain’in, akıllı telefon bağımlılığı üzerine yaptığı çalışmanın sonuçları sosyal medyanın gençler üzerinde nasıl kötü bir iz bıraktığını gösteriyor. Özellikle birkaç saniyelik videolardan oluşan Snapchat uygulamasını kullanarak sosyal medyada paylaşan gençlerde narsisizm (kendini çok beğenme) tehlikesi iyice artıyor. Hussain, Müslüman gençlerin en çok Facebook’ta vakit geçirdiğini ve gayriahlaki içerikli paylaşımlara maruz kaldığını söylüyor. Akıllı telefonlarla birlikte çevresinden iyice kopan gençler; narsisizm, aşırı sinirlenme, depresyon, yeme içme bozukluğu; bedensel olarak da parmak uyuşması, boyun ağrıları gibi rahatsızlıklar yaşıyor. 

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Mayıs 2017 sayısında.