Sizin Evinizin Kokusu Hangisi?

Her evin kendine has bir kokusu vardır. En az evimizin dekorasyonu kadar önemlidir güzel kokması. Seçtiğiniz kokular evinizin kişiliğini yansıtır.

Semerkand Aile Dergisi - Sizin Evinizin Kokusu Hangisi?
ÖZNUR YAVAŞ

Her evin kendine has bir kokusu vardır. En az evimizin dekorasyonu kadar önemlidir güzel kokması. Seçtiğiniz kokular evinizin kişiliğini yansıtır. Bazen çiçeksi bazen baharatlı…

Oda parfümü ya da sprey gibi sentetik kokular kullanmak istemiyorsanız içeriğini bildiğiniz kokunuzu kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz. Son derece basit bir şekilde evdeki malzemelerle hazırlayacağınız doğal oda kokularını, evinizin her yerinde -açık ve kapalı alanlarda- kullanabilir, evinizin mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.

İşte, evinize özel oda kokularından bazıları…

Doğal Parfüm

Bahar mevsimini yaşadığımız şu günlerde, baharı en iyi şekilde yansıtan limon (Portakal da olabilir.) biberiye ve lavanta kokusu ile oldukça ferah ve kalıcı bir parfüm yapabilirsiniz. Yapmanız gereken bu üçlüyü kaynatıp önceden hazırladığınız bir kavonuzun içine koyarak evinizin istediğiniz yerinde kullanmak. Özellikle lavanta rahatlatıcı etkisinden dolayı yatak odaları için idealdir.

Ev Yapımı Sprey

Temizlikten kişisel bakıma birçok alanda kullandığınız limonu oda spreyi olarak da değerlendirebilirsiniz. Limon ve çam kokuları hijyen duygusu uyandırdığı için banyolarda tercih edilebilirsiniz. Tarife gelince: İki bardak sıcak suya, bir çay kaşığı karbonat ve yarım su bardağı limon suyu, birkaç tutam nane ekleyerek karıştırın ve bir sprey şişesine koyun. İşte, doğal oda spreyiniz!

Aromatik Yağlar

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Nisan 2017 sayısında.