Hangi Mesleği Seçmeliyim?

Gençlere hangi mesleği seçmeleri gerektiğini söylemeden önce “diğerlerinin farkında olmayı” ve ne iş yaparlarsa yapsınlar bu işin kendileriyle beraber topluma ne tür katkılar sağlayacağını önemsemelerini öğretmek gerekiyor.

Semerkand Aile Dergisi -Hangi Mesleği Seçmeliyim?
HATİCE ÇALIŞ

Eğitimin dünyadaki hızlı değişimlere ayak uydurmada yegane araç olarak tanımlandığı küresel bir yapıda, her yıl biraz daha fazla sayıda öğrenci yükseköğrenime geçiş yapıyor. Belki yakın bir zamanda sizin çocuğunuz da sınavlarda ter dökecek ve hayatının geri kalanı için tercihte bulunacak. Bu süreçte başarılı olması için tüm imkanlarınızı seferber ettiniz ve dahası hangi meslekleri seçebileceği konusunda da ona yol gösterdiniz. Tıpkı bu yıl sınava hazırlanan genç bir arkadaşımın ailesinin yaptığı gibi… “Ben yazar veya fotoğrafçı olmak istiyorum ama babam bunları bir meslek olarak görmüyor. Doktor olduktan sonra hobi olarak bu işleri yapabilirmişim…”

Lise mezunu oluncaya kadar okula gitmemizin tek sebebinin üniversiteye girmek olduğu bir ortamda yaşıyoruz. Üstelik yükseköğrenimimizi yetenekli veya istekli olduğumuz alanda değil de iş imkanı en geniş olan veya prestiji yüksek kollarda sürdürmemiz bekleniyor. Herkesin üniversite okumaya zorlandığı günümüzde iş dünyasının farklı bir gündemi daha var: “ara eleman sıkıntısı”. Genç iş gücünün çoğu üniversite mezunu ve takım elbiseyle çalışacağı işler arıyor. Kültür ve sanattaki durağanlığımız da malum. Bu alanlardaki çalışmalar ancak hobi olarak yapılmaya layık görüldüğünden aileler çocuklarını yetenekli bile olsalar ilgili mesleklere yönlendirmiyorlar.

Eğitimin medeniyetle ilişkisi ise çoktandır gündemden düşmüş durumda. Gençlerin, ailelerin, öğretmenlerin ve tüm paydaşların eğitim adına yıllarca verdikleri maddi manevi emekler yalnızca ekonomik sonuçlarla ilişkilendiriliyor. Fakat yükseköğrenim gören kişi sayısı arttıkça diplomalar da artık eskisi gibi ekonomik avantaj sağlamaz hale geldi. Örneğin halihazırda ülkemizde yüz binden fazla öğretmen adayı atanmayı bekliyor. Fen, Edebiyat fakültelerinin işlevi her yıl ayrı bir tartışma konusu oluyor. Özetle diplomalı insan sayısı arttıkça ekmek aslanın ağzından karnına doğru seyrediyor.

Bana Önce İlkeleri Öğretin

Hayatını kazanmak için bir meslek edinmenin önemini ve gerekliliğini yadsıyor değiliz. 

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Nisan 2017 sayısında.