Gülser Çırpıcı 73 Yaşında, Emekli Avukat

Bingöl’ün Kiğı ilçesinde doğan Gülser Teyze, İstanbul’da yaşıyor. Bir süre öğretmenlik yapan Gülser Teyze avukatlıktan emekli olmuş.

Semerkand Aile Dergisi - Tecrübe Konuşuyor
SEVDA DUMAN

Bingöl’ün Kiğı ilçesinde doğan Gülser Teyze, İstanbul’da yaşıyor. Bir süre öğretmenlik yapan Gülser Teyze avukatlıktan emekli olmuş. Geçmişin en çok samimiyetini özlediğini dile getiren Gülser Teyze, meselelere ibret nazarıyla bakıyor ve bizim de o şekilde bakmamızı sağlıyor.

Babamın Beni Çok Sevdiğini Yazdığı Bir Şiirden Öğrendim

Babamın askerliği nedeniyle Bingöl’e gitmişiz ben daha 4-5 aylıkken. Orada dedemin yanında 5 yıl kaldık. Bu beş yıl içinde çok şımartılmışım. Dedem benim ağladığımı görünce “Kızımı niye ağlattınız?” diye kızarmış. O kadar kıymetliydim. Şimdi düşünüyorum da benim hayata karşı direncimin esas kaynağı dedemdir. Çünkü koşulsuz bir sevgi buldum. Beşinci yılın sonunda ailemin yanına geldim ama şımartılmış bir çocuktum tabii. Ailemin yanında ise katı kurallar ile karşı karşıya kaldım. Annem titiz bir hanımdı, babam otoriter bir insandı. Olması gerekli olan kurallar bana göre birdenbire üzerime çullandı sanki. Bir süre korktum babamdan… 13 yaşıma kadar babamdan korkardım. 13 yaşımda bir ameliyat geçirdiğimde babamın beni çok sevdiğini, yazdığı bir şiirden öğrendim. Ben ameliyatımda üç gün komada kalmıştım. O arada takvim yaprağının kenarına bir şiir yazmış. Ölmem halinde neler hissedeceğini… Şiiri bir kez okudum, ondan sonra bir daha da bana vermedi. Ezberlemem mümkün olmadı. Ondan sonra babam ile samimi olduk.

Mahkumlar İçin Dışarıya Açılan Tek Kapıdır Avukat

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Nisan 2017 sayısında.