Çeyizin Olmazsa Olmazları

İster kız ister oğlan anası olsun bebe daha beşikteyken analara bir çeyiz düzme aşkı gelir. Çocuk büyüyene kadar bırakın ülke şartlarını dünya değişse, yılları geçtim asırlar değişse çeyiz diye kenara kaldırılanlar güncelliğini çoktan yitirse de bu huydan vazgeçilmez.

Semerkand Aile Dergisi - Çeyizin Olmazsa Olmazları
AYŞENUR USLU

Koca kışı devirip çok şükür ki baharın kuşlu kelebekli, çiçekli çimenli, börtülü böcekli günlerine erdik sevgili okuyucularımız. Bahar temizliğine kalkışmış tüm hanımlarımıza kolaylıklar dileyerek yazımıza başlıyoruz.

Bu ay konumuz eğer evden henüz çıkarmadıysanız senelerdir sizlerle birlikte olan ya da olacak olan (yeni evliler için), hiç kullanmadığınız halde evinizde geniş hacim kaplayan çeyizleriniz…

İster kız ister oğlan anası olsun bebe daha beşikteyken analara bir çeyiz düzme aşkı gelir. Çocuk büyüyene kadar bırakın ülke şartlarını dünya değişse de, yılları geçtim asırlar değişse de, çeyiz diye kenara kaldırılanlar güncelliğini çoktan yitirse de bu huydan vazgeçilmez. İşte şimdi sizlerle bu konudaki “en”leri inceleyeceğiz.

Döşek:

Ülkemizin genelinde yaygın olsa da çetin hava koşullarından ötürü Doğu bölgemizde daha çok görülür. Özellikle oğlan analarının en gözde çeyiz unsurudur. Döşek, yüksekliği ve içindeki yünün kalitesi bakımından annelerin övünç kaynağıdır. Bakımının zor olması, belirli aralıklarla sökülüp tüm yünlerinin yıkanması ve çırpılması gibi özel ilgi beklemesi sebebiyle sürekli kullanımda az görülür ama bir nevi onursal çeyiz parçası olması hasebiyle en azından misafir için nadiren kullanılır düşüncesiyle hala varlığını sürdürür. Ancak yeni stil mobilyalar pratik bir hareketle aynı zamanda yatak haline de dönüştüğünden bu çeyiz kenarda heyula gibi kalır. Aslında sevgili okuyucularım, ben fesat bir yazar olsam annelerin kendi döşeklerini başlarından atmak için çocuklarına verdiğini yazarım ama içim temiz, asla öyle şeyler yazmam.

Yorgan:

Bir döşek kadar olmasa da yine alan kaplayan, bu sefer de sayısıyla onur kaynağı olan çeyiz unsurudur. Oğluna dokuz yorgan veren ananın gururdan kasılması çeyiz serme günü herkesçe gözlenir. Yorganlar saten yüzey ve hatta üst yüzeydeki incili işlemelerle görsel bir şölen olsa da aynen döşekler gibi sökülüp temizlik ve bakımlarının yapılması gerekir.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Nisan 2017 sayısında.