Yusuf İslam’ın Ziyareti ve İslamofobi

Geçtiğimiz günlerde, dünya çapında ünlü bir şarkıcıyken 1977’de Müslüman olan ve tüm hayat tarzıyla birlikte ismi Cat Stevens’ı da değiştiren Yusuf İslam ülkemize geldi.

Semerkand Aile Dergisi - Haberiniz Olsun
ZEYNEP ÖZEL

Geçtiğimiz günlerde, dünya çapında ünlü bir şarkıcıyken 1977’de Müslüman olan ve tüm hayat tarzıyla birlikte ismi Cat Stevens’ı da değiştiren Yusuf İslam ülkemize geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la, TDV’nin ve DİB’in de desteklediği, İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nin bahçesine yapılacak olan cami hakkında görüşen Yusuf İslam, Suriyeli mülteciler için yapılanlara da teşekkür etti. Onca şöhrete rağmen her şeyi elinin tersiyle iten ve Müslümanlar için neler yapabilirim diye çabalayan İngiliz asıllı Yusuf İslam’ın ziyaretinden birkaç gün sonra Müslüman bir toplumda doğup büyümüş, üstelik iyi bir eğitim (!) almış bir kadın; minibüste gencecik bir kıza hakaretler yağdırarak, darp etmek pahasına başını açtı. Muhafazakar kesimin, olay çok büyüyüp daha fazla gerilime sebep olmasın diye pek de üzerinde durmadığı, seküler kesimin ise zaten yokmuş gibi davrandığı olay; eskilerin tabiriyle “Doğduğun yer değil, doyduğun yer” deyimini bu defa da manevi bir boyutta aklımıza getirdi.

İbn Arabi’nin Hayatı Film Oldu

Günümüzde insanların kalbine dokunmak için çok önemli bir vesile sinema. Özellikle de gençlerin. Bu imkanı yeterli derecede ve kalitede kullanabilecek yönetmenler az da olsa var çok şükür. Çöllerden geçerek bir zikir halkasına katılmaya çalışan dede ve torununun büyülü yolculuğunu anlatan ve gençler tarafından da çok beğenilen Bab’Aziz’in Tunuslu ödüllü yönetmeni Nacer Khemir, şimdi de Muhyiddin İbn Arabi’nin (k.s) hayatını konu alan “Muhyiddin’i Ararken” isimli bir film çekti.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Mart 2017 sayısında