Melek Albayrak, 77 Yaşında, Rizeli İstanbul’da Yaşıyor

Dedesi Sarıkamış şehitlerinden olan Melek Teyze şimdiki çocukların şansız, annelerin ise biraz şükürsüz olduğunu düşünüyor.

Semerkand Aile Dergisi - Tecrübe Konuşuyor
SEVDA  DUMAN

Dedesi Sarıkamış şehitlerinden olan Melek Teyze şimdiki çocukların şansız, annelerin ise biraz şükürsüz olduğunu düşünüyor. Yeme, içme, giyme işlerindeki eski alışkanlıkların kanaat ve üretim odaklı olduğunu anlatan Melek Teyze’nin büyük aileye dair sözleri ise son derece vurucu. Hadi sözü Melek Teyze’ye verelim ve hep birlikte istifade edelim bu tecrübeden.

Dedem Sarıkamış’ta Şehit Olmuş

Biz çocukken Rize’nin köyündeyduk. Memleket çok bozuk idu. Fakirlik çok var idu. Herkes birbirine muhtaç idu. Ama çok iyi bir insanlık var idu. Muhabbet var idu, emniyet var idu. Sevgi var idu. Yaşlılara çok itibar ederduk. Yaşlılardan bir şey öğrenirduk. Babannemin yanında büyümüşum. Babaannem savaş yaşamış kadın. Ruslarlan olan savaş. Dedem Sarıkamış’ta şehit olmuş. Orda buzlanmış, soğuktan şehit olmuş. Donan şehitlerden…

Aile Uzun Aile Olur

Gelin daima hürmetkar, daima saygılı olacak. Ben yirmi yedi sene kayınvalidem ile durdum. Ben susar idum da ortasını bulur iduk. Susunca, idare edince olur idu. Hizmet ediydum, hizmet var idu. Ben şimdikilere valla şaşıriyrum. Şimdi herkes kendi kendine, öyle hiç kimseye hizmet yok yani. Aile diyolar, aile; babam, annem, ablam, kardeşim, ben. Bu ne aile ya? Buna aile mi denir? Aile uzun aile olur. Büyük aile olur, soylu aile olur. Asaletli aile olur, babaanneler olur, dedeler, neneler olur. Torunlar bir arada olur. Amca, kardeş olur. Benim çok şükretmem lazım. Ben çok darlaniyim yalnız evde. Bi akşam buraya, bi akşam diğer çocuğuma gidiyrum.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Mart 2017 sayısında.