Kopyala Yapıştır Evlilik Olmaz

İnsanın başkalarının güzel yönlerine bakıp kendine çekidüzen vermesi son derece güzel bir davranış. Fakat başkalarının güzel yönlerini eşinde tezahür ettirmeye çalışması zorlamadan başka bir şey değildir.

Semerkand Aile Dergisi - Kopyala Yapıştır Evlilik Olmaz
HATİCE METİN

Yaşımız kaç olursa olsun hayatımızda birilerini örnek alıyoruz. Çocuklukta aileden, gençlikte çevreden gördüğümüz örnekler davranışlarımıza, beklenti ve inançlarımıza yön veriyor; iyi-kötü, doğru-yanlış yargılarımızı oluşturuyor. Evlilikle ilgili durum da böyle. Anne babamızın evliliği önümüzdeki ilk model ve biz farkında olmadan bu örnek üzerinden kafamızda bir evlilik resmi çiziliyor. Yaşımız büyüdükçe bu resme eş dost, akraba, arkadaş evlilikleri ekleniyor ve dünyada tek evlilik modeli olmayacağını anlıyoruz. Eğer kişisel bir çabamız varsa okuyup araştırarak da kendimize yeni modeller, örnek evlilikler çıkarabiliyoruz.

Anne Babanın Evliliği Nereye Kadar Örnek?

Anne babamızın evliliği karşımızdaki ilk modeldir ve evliliğe dair temel yargılarımız bu ilişki biçiminde gördüklerimiz üzerinden şekillenir. Bu bakımdan anne babanın evliliğini örnek almak son derece doğal geliyor kulağa fakat unutmayalım ki bize göre iyi, güzel ve basit olan kimi konular bambaşka bir ailede yetişmiş olan eşimiz için o kadar da ideal ve basit olmayabilir. Mesela annesi bulaşık yıkarken bile babasının mutfakta onunla sohbet ettiğini gören, böyle bir ailede büyüyen bir kadın eşinden aynısını bekleyebilir, üstelik son derece doğal kabul ederek yapar bunu. Fakat ketum bir yapıya sahip eşi için durum ne o kadar doğaldır ne de kolay. Bir diğer örnekte, babasının kimi hatalarının annesi tarafından görmezlikten gelindiğine şahit olarak büyüyen bir erkek evlat, eşinden aynı tutumu bekleyebilir. Fakat eşi için hataları görmezlikten gelmek çözülemeyen problemler anlamına geliyorsa ilişkide sıkıntılar olabilir.

Anne babanmızın evliliğini örnek almak eşimizi adeta kendi yetiştiğimiz aile ortamına göre şekillendirme çabasına dönüşüyorsa bu tutumumuzun sağlıklı olup olmadığını düşünmemiz gerekir. Ayrıca anne babamızın güzel yönleri kadar kötü yönlerini de evliliğimize farkında olmadan taşıyabiliriz. Mesela şiddetli tartışmalar, küslük, saygısızlık gibi kimi olumsuz tutumlar içinde büyüyen kişi bu olumsuzlukları kendi evliliğinde de yaşatır.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Mart 2017 sayısında.