Çevrenle Sorunun Ne?

Yakın çevrenle yani komşularınla, mahalleyle, arkadaşlarınla aran nasıl? Çevrenin hayatın üzerindeki etkisi nedir? Meraklı komşular, özel hayatına fazla karışan esnaf ve sanatkarlar, ailenizden biri haline gelmiş olan yakın arkadaşlar bazen seni bunaltabiliyor, sıkabiliyor öyle değil mi?

Semerkand Aile Dergisi - Gençlere Sorduk
GÜLNAR AKBULUT

Yakın çevrenle yani komşularınla, mahalleyle, arkadaşlarınla aran nasıl? Çevrenin hayatın üzerindeki etkisi nedir? Meraklı komşular, özel hayatına fazla karışan esnaf ve sanatkarlar, ailenizden biri haline gelmiş olan yakın arkadaşlar bazen seni bunaltabiliyor, sıkabiliyor öyle değil mi? Yolda gördüğün zaman hesap sormasın diye görmezlikten geldiğin mahalle muhtarı adayı hanım teyze, hayatının neresinde? İstesek de istemesek de hepsi hayatımızın bir parçası ve üzerimizde hakları var. Böyle düşündüğümüzde ne kaçabiliyor ne kızabiliyoruz. Bu ay genç arkadaşlarımıza çevreyle ilgili ne gibi sorunlar yaşadıklarını sorduk. Ve merak ettik acaba bu sorunları aşmak için neler yapıyorlar?

Çözüm Sabretmek, Dua Etmek ve Empati Kurmaka

Çevremde yaşamış olduğum en büyük sorunlardan bir tanesi insanların sorumluluklarını yerine getirmemeleri. Bu bazen beraber yapılan bir işi çekilmez hale getiriyor. Birlikte bir iş ya da bir hizmet ortaya çıkmıyor. Bu konuda en büyük çözümün sabretmek ve dua etmek olduğuna inanıyorum. Çünkü sorumluluk kazanmamış bir insanı değiştiremiyorum. Bunun yanında bir de insanların hiç değilse empati kurmaları gerektiğini düşünüyorum. Belki bu hayatımızdaki bazı şeyleri değiştirir. Fadime COŞKUN, 21

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Mart 2017 sayısında.