Özür Dilemeyen Eşlerin Özürlü Evliliği Olur

Hatasını kabul etmeyen kişi bir bakıma “bu devran böyle dönecek” demektedir eşine. Böylece hem kendindeki kusurlardan kurtulmak hem de eşinin hakkına riayet etmek hususunda büyük bir yanlışın içine düşmektedir.

Semerkand Aile Dergisi - Özür Dilemeyen Eşlerin Özürlü Evliliği Olur
HATİCE METİN

Çözüme kavuşmamış her problem karabulut gibi çöker yuvaların üzerine. Hatalı olan da olmayan da eşit derecede nasibini alır bu huzursuzluk atmosferinden. Çünkü küsen biz olsak da olmasak da evde aynı karamsar havayı solumaktayız eşimizle.

Eşimizle aramızdaki gerginlik sadece bizi değil çocuklarımızı, arkadaşlarımızı hatta köşedeki bakkalı bile etkileyebilir. Nasıl mı? Yüzünüze oturan somurtuk ifade, sesinize yansıyan öfke ile… Eşiyle küs olan pek çok kişi bu durumun ev dışında ya da içinde günlük hayatını etkilediğini dile getiriyor. Öyle ki “Eşimle küstüğümde hiçbir işim rast gitmiyor” diyenler bile var. Bu durum talihin kapalı olmasından ziyade bizim karamsar ruh halimizin her fiilimize yansımasıyla alakalı.

Küslük eşimizle yan yana olmadığımız zamanları bile böylesine kötü etkilerken evde beraber geçirilen anları nasıl etkiliyor varın siz düşünün. Muhabbetle yenmesi gereken akşam yemeği boğazda düğüm oluyor, çocuklarla beraber neşeyle geçirilmesi gereken vakitler tutuk hatta gergin anlara dönüşüyor. Oysa bir özür ile küslüğe son verip gerginlikten kurtulabilir, üzerimize çöken karabulutların yüksek basıncından azat olabiliriz. Peki, özür dilemek bu kadar kolay mı?

Sözde Özür Yetmiyor Gayret de Gerekiyor

Hatanın büyüklüğü ve geçmişinin derinliğiyle doğru orantılı olarak özür dilemek de affedilmek de zorlaşıp kolaylaşabiliyor. Özellikle tek bir olayın değil olaylar bütününün getirdiği kalp kırıklığı meselenin aslına varılmadıkça kolay kolay tamir olmuyor. Fakat iyi niyet ve samimiyetle dilenen özür muhatabının kalbine ulaşabiliyor. İyi niyet ve samimiyetle yapılan özür derken hatadan duyulan gerçek bir pişmanlık ve aynı hatanın tekrar edilmemesi adına gösterilecek geleceğe dönük gayreti de kastediyoruz. Aksi halde günü kurtarmak adına dilenen, lafta kalan bir özür arayı yapmak yerine iki kalp arasındaki mesafeyi daha da arttırabilir. Çünkü böylesine geçiştirici bir özürle muhatap alınan kişi kendisinin, duygularının ve evliliğinin hafife alındığını hisseder sadece.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Şubat 2017 sayısında