Karneye Baktığımız Kadar Çocuklarımıza da Bakalım

Çocuklarımızın matematik dersindeki başarısı kadar hocalarına saygısı, kendisini hayra sevk edecek iyi arkadaşlar edinmesi, çevresine faydalı olma gayesine sahip olması da bizim için önemli olmalı.

Semerkand Aile Dergisi - Fıkıh
DR. HÜSEYİN OKUR

Okulların ara tatile girdiği şu dönemde pek çok evde karne telaşı yaşanıyor. Kimi anne babalar güzel notlara sevinirken kimileri kötü notlara üzülüyor, bu durumun nasıl düzeltileceğini düşünüyor. Eğitim fertlerin de toplumların da olmazsa olmazıdır. “Eğitim şart” diye şakası yapılan bu durum aslında söz konusu gerçeğin hayatımızı nasıl da kuşattığının işaretidir. Peki, eğitim sadece iyi notlar için mi şart? Elbette güzel bir gelecek için iyi notlar, iyi notlar için de eğitim önemli fakat Allah’ın rızasını kazanan bir kul olmak, hayırlı bir insan olmak da eğitim gerektiriyor. Sadece bu dünyamızın değil bundan sonraki dünyamızın da güzelleşmesini sağlayacak olan böylesi bir eğitimin yolu ise sadece öğrenmekten değil aynı zamanda terbiye edilmekten geçiyor.

Çocuklarımızın matematik dersindeki başarısı kadar hocalarına saygısı, kendisini hayra sevk edecek iyi arkadaşlar edinmesi, çevresine faydalı olma gayesine sahip olması da bizim için önemli olmalı. Aynı şey Kur’an kursu, medrese gibi dini eğitim veren kurumların öğrencileri için de geçerli. Çocuklarımızın dini bilgileri edinmesini, Kur’an ezberini arttırmasını önemsediğimiz kadar güzel ve temiz bir kalbe sahip olmasını, çevresiyle iyi geçinmesini de önemsemeliyiz. Pek çok anne baba dini eğitim alan evladının ahlaki yönünün zaten gelişeceğini düşünür. Evet, bir Kur’an talebesi diğer okullara göre daha çok iyi örnekleri duyar, görür fakat bilginin hayata geçmesi için öğretmenin, anne babanın çaba sarf etmesi, güzel ve iyi olan hususunda evladına örnek olması gerekir.

Eğitim Kalpten Kalbe Olursa Tesiri Vardır

Çocuklarımızı terbiye etmenin ilk yolu kalpten geçiyor. Evladımızla, öğrencimizle aramızda kalpten kalbe giden bir bağ kurulamamışsa anlattıklarımız hatta eğitimde çok önemli sayılan örnek davranışlarımız da onlar üzerinde pek etkili olmuyor. Bu nedenle evlatlarımızı ne kadar hatalı da olsalar önce sevmeliyiz.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Şubat 2017 sayısında