Bir Varmış Bir Yokmuş

Çocuğumuzla oynamaya yeterince vaktimiz yok, kitap okumaya yok, bir dostumuzun derdini dinlemeye yok. Dertleşmek istediklerinde genellikle özetleri alıp bildik birkaç teselli cümlesi kuruyoruz o kadar. Peki, nereye gitti onca vakit? Günler eskiden 24 saatti de şimdi 12’ye mi indi?

Semerkand Aile Dergisi - Bir Varmış Bir Yokmuş
GAMZE GÜRLER KIRCILI

Geçen gün nostaljik bir gezinti yapıp lise yıllarına ait dokümanları şöyle bir gözden geçirdim. Fotoğraflar, karneler, ödüller (öhöm öhöm), hatıra yazmaları için arkadaşlarımıza ayırdığımız “kalbimiz kadar temiz” sayfalar… Bir de anket defterleri vardı, anımsar mısınız bilmem.

Demirbaş üç sorudan biri de şu idi: “Boş zamanlarınızda neler yaparsınız?” Tabii ki cevapların %95’i “Müzik dinler ve kitap okurum” olurdu. Artık hangi kitaplarsa onlar, bir nesil oku oku bitiremedik! Demek ki boş zaman diye bir kavram varmış o zamanlar dedim.

“O zamanlar” dediğim de dinozor devri değil yani. Çok çok 15 yıl öncesi. Düşünebiliyor musunuz? Şehir efsanesi gibi.

Şimdi mi? Şimdi elbette ki yok.

Hiç kimsenin, hiçbir şeye yeteri kadar vakti yok.

Telefon konuşmalarımız alelacele. Çoğu zaman biriken çağrıları sonradan görüp kendimizce önemli olanları sonradan arıyoruz. Eş dost ziyareti deseniz, bayram-düğün-cenaze durumlarına endeksli. Çocuğumuzla oynamaya yeterince vaktimiz yok, kitap okumaya yok, bir dostumuzun derdini dinlemeye yok. Dertleşmek istediklerinde genellikle özetleri alıp bildik birkaç teselli cümlesi kuruyoruz o kadar.

Memleketin karla kaplandığı şu günlerde, bazen pencereden dışarıyı izliyoruz oğlumla. Biliyorsunuz; yağmur yağınca Arap kızı, kar yağınca bebe ırkı camdan bakar. Kar taneleri ne kadar sakin ve huzurlu yağıyorsa insan bir o kadar telaşlı ve hızlı. Sanki her tane “Durun biraz bu ne acele, nereye yetişeceksiniz?” diyor. Ama onları duyan olmuyor…

Günler Eskiden 24 Saatti de Şimdi 12’ye mi İndi?

Peki, nereye gitti onca vakit? Günler eskiden 24 saatti de şimdi 12’ye mi indi?

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Şubat 2017 sayısında