Acılarımızı Neden Sosyal Medyaya Aktarıyoruz?

Nasıl ki dünyada farklı kişiliklere sahip varlıklarsak hepimizin aynı olguyu birbirimizden farklı olarak ve bazen de benzer olarak dile getirme şeklimiz var. Acı da bunlardan biri.

Semerkand Aile Dergisi - Röportaj
ELİFE ATEŞ

Nasıl ki dünyada farklı kişiliklere sahip varlıklarsak hepimizin aynı olguyu birbirimizden farklı olarak ve bazen de benzer olarak dile getirme şeklimiz var. Acı da bunlardan biri. Hepimizin başına gelir, olağandır fakat olağan olduğu kadar çok bireysel ve şahsi bir deneyimdir de. Kimimiz içine atar, kimseyle paylaşmak istemez. Kimimiz yazar, çizer, anlatır. Kimimiz acıyı nasıl göğüsleyeceğini bilememenin verdiği şaşkınlıkla önce aile bireylerine sonra etrafına sarar, acısıyla ilgi odağı olmaya çalışır. Hepimiz farklı yollar denesek de amacımız aynıdır, bize yabancı olan bu duygu durumuyla baş etmek ve acımızın üstesinden gelmek… Sosyal medyada bir süredir karşılaşmakta olduğumuz ve son zamanlarda karşılaşma sıklığımızın arttığı bir acı paylaşımı mevzumuz var. Psikolog Esra Yaman’la acıyı sosyal medya aracılığıyla anlatmaya çalışanlarımızın ve çalışmayanlarımızın ahvalini konuştuk.

Sizce insanların acılarını, hüzünlerini sosyal medyada paylaşmalarının altında yatan sebep ne?

Sosyal medya bu kadar yaşamımızın merkezine oturmadığı zamanlarda bir yakınımızın başına olumsuz bir şey geldiğinde kapısını çalıp ziyaretine gider; gidemediğimiz durumlarda da telefon açar, hal hatır sorardık. Herkesin kendi hayatından da bildiği gibi son zamanlarda bu ziyaretlerin sayısı azalmaya başladı. Ne yazık ki komşuluk ilişkileri çok zayıfladı. Eğer akrabalarınız ile yakın muhitlerde yaşama şansına sahipseniz gelip size destek olabiliyorlar. Diğer türlü kişi ihtiyacı olan desteği sosyal medyada arayabiliyor.

Sosyal medya zaten günümüzde bizi ailemiz ve arkadaşlarımızla birleştiren bir araçtı. Sosyal medya acımızı yaşama şeklimizi değiştirmedi. Yeni davranışlar sergilediğimiz bir ortam değil aslında. Gündelik yaşamda acıyı nasıl yaşıyorsak sosyal medyada da öyle ifade ediyoruz. Acıyı gündelik yaşamda paylaşmakla sosyal medyada paylaşmanın ardındaki güdüler aynıdır. Sadece sosyal medya farklı bir bağlam.

Sosyal medyanın farklı bir bağlam olması ne tür değişiklikler çıkarıyor karşımıza?

Gündelik hayatta her zaman duygularımızı kelimelere dökmek kolay olmuyor. Örneğin, kendinizi bir cenaze evinde hayal edin. Cenazenin yakınlarına başınız sağ olsun demenin ötesinde çoğu zaman ne diyeceğimizi bilemeyiz. 

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Şubat 2017 sayısında