Biz Halep’e Gidemedik Halep Bize Geldi

Sosyal medya sayesinde tüm acılara vakıf oluyoruz. Hiçbirine yetişememenin utancı ise bir ahir zaman duygusu olarak içimizi kemiriyor. Farklı vesilelerle tanıştığımız zarif ve edepli Suriyeli kardeşlerimizi gördükçe “Bu insanlara nasıl kıydınız?” diye isyan ediyoruz.

Semerkand Aile Dergisi - Haberiniz Olsun
ZEYNEP ÖZEL

Sosyal medya sayesinde tüm acılara vakıf oluyoruz. Hiçbirine yetişememenin utancı ise bir ahir zaman duygusu olarak içimizi kemiriyor. Farklı vesilelerle tanıştığımız zarif ve edepli Suriyeli kardeşlerimizi gördükçe “Bu insanlara nasıl kıydınız?” diye isyan ediyoruz. Ama bu isyanımız, Efendimizin (s.a.v) “imanın en zayıf noktası” olarak nitelendirdiği kalbimizle buğzetme aşamasından ileri geçemiyor. İran yönetimi halkını, Rusya ve Esed’le birlikte ABD destekli DAEŞ’le savaştığına hatta cihat yaptığına inandırıyor. İran basınında Halep’teki bu zulüm yer almıyor. İnternetin yasak olduğu İran’da kaçak olarak sosyal medyayı kullanabilenler, eğer vicdanları da varsa olanı biteni algılayıp kendi rejimini suçlayabiliyor ancak. Onun dışında Esed yönetimindeki bölgelerde ve İran’da halk DAEŞ’le cihat masallarına inanıp zafer sarhoşluğu yaşıyor.

Bir arkadaşım Fatih’te selpak satarken üşüdüğü için ağlayan Suriyeli bir çocuğun peşine takılıp evine gitmiş. Selpak almaktan imtina ettiğimiz bu çocuklardan biri olan Muhammed’in harabeden farksız, elektrik ve suyu olmayan tek göz odanın kirasını ödeyebilmek için selpak sattığını anlamış. Muhammed’in babası savaşta ölmüş. Annesi ve bir küçük kardeşiyle tek başına hayat mücadelesi vermekte. Muhammed bize sığınan muhacirden sadece biri. Biz gidemedik belki ama Halep bize geldi ve her köşe başında yardımlarımızı ve sevgimizi bekliyor…

Körler Sağırlar Birbirini Ağırlar

BBC kendine yakışanı yapmış ve Gallup araştırma şirketinin yaptırdığı bir araştırmaya göre en yardımsever ülkenin, Müslümanlara yaptığı işkencelerle tanınan Myanmar halkı olduğunu duyurmuş. Böyle bir araştırmada en yardımsever ikinci ülke de ABD olmuş. Araştırmaya göre Budizm gelenek olarak insanları iyiliğe ve cömertliğe yönlendiriyormuş. Bu yüzden de Myanmar halkı çok yardımsevermiş.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Ocak 2017 sayısında.