Bebeğinizden Mükemmellik Beklemeyin

Serbest oyun yerine “küçük yaşta” başlatılan her zaman sistemli, programlı ve düzenli etkinlikler yapılması bebeklerin ileriki okul hayatları için olumsuz etkiler doğurabilir. Elbette ki bebeğin yaşına uygun etkinlikler de yapılacak ama bebeği sıkmadan, zorlamadan ve abartmadan…

Semerkand Aile Dergisi - Bebeğinizden Mükemmellik Beklemeyin
AYZIT ULUAT

Modern dünyanın getirdiği; başarıya, mükemmelliğe ve rekabete dayalı yaşam şekli, “en iyi olma” mücadelesi ebeveynliklerde de “günümüz” kavramını ortaya çıkardı. Yani artık “günümüz” anne babaları küçük çocuklardan hatta bebeklerden çok fazla şey bekler hale geldi. “En iyi benim çocuğum olmalı” savaşı süper çocuk sendromu diye bir sorunun oluşmasına neden oldu.

Kendisinin Keşfedip Öğrenmesine İzin Verin

Bebeklerinin gelişiminin akranlarından önde olması anne babaları en çok sevindiren konulardan biri. Herkesten önce yürüsün, konuşsun, 2 yaşına gelmeden tüm renkleri tanısın, sayıları bilsin, tüm gününü etkinlik ve aktivitelerle geçirsin, küçük yaşta öğrensin… Bunlar artık ebeveynlerin genel beklentileri. Çocukların yetenekli, zeki, özellikli ve farklı olmalarını beklemek yani “süper çocuk” olmalarını istemek aslında onların minik omuzlarına fark edilmeden bindirilmiş ağır bir yük. Çünkü tüm bunlar dünyayı yeni yeni keşfeden bir ufaklık için büyük ve zorlayıcı hareketler.

Çocukların, kendilerinin ufak bir modeli, yansıması olduğunu düşünen ebeveynler bunu dış dünyaya en iyi şekilde yansıtmak istediklerinden zorlu bir mücadeleye girerler. Ancak bir çocuğun süper olmasını beklemek hatalı bir davranış şeklidir. Ebeveynlerin bu tarz zorlayıcı hareketleri ve neticesinde sağlanan başarı, bebek küçükken tatmin sağlasa da uzun vadede düşünüldüğünde olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Eskiden anne babaların bu tarz beklentileri daha minimum düzeydeymiş, çocukları kendi hallerine bırakır, 2 yaş bir bebeğin yapması gerektiği kadarını kabul ederlermiş. Bu yüzden eski nesil şimdiki nesle göre bu anlamda daha özgür büyümüştür.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Ocak 2017 sayısında.