Çocuklarda İletişimin Altın Çağı

Çocuk iletişimi ilk olarak anneden; sosyalleşmeyi de babadan öğrenir. Bu sebeple ebeveynler çocuklarına nasıl davranırsa o da en yakın gelecekte çevresine ve çocuklarına benzer biçimde davranır.

Semerkand Aile Dergisi - Anne Baba Tutumları

EMİNE ESMA ALBAYRAK

0-6 yaş dönemi insan gelişiminin “altın çağları” olarak kabul edilir. Öyle ki daha dilini doğru düzgün kullanamadığı halde 3 yaşına kadar beyin korteksinin altında bir okyanus zenginliğinde düşünce yapısı çoktan gelişmeye başlamıştır. “Ben kimim? Dünya nasıl bir yer? Yaşanılması kolay mı, güç mü? İnsanlar beni sevecek mi, sevmeyecek mi?” şeklinde farkında olmadan türlü türlü düşünceler gelişir, kararlar alınır. Bu sebepledir ki bu dönem çocuklarıyla kurulan doğru iletişim; çocuğun yetişkinler tarafından anlaşılmasını kolaylaştırırken yanlış anlaşılmasının da önüne geçer.

Çocukla Konuşurken Bunlara Dikkat Edin

Ebeveynler olarak çok basit birkaç altın kurala riayet ederek çocuğunuzun etkili iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz.

– Öncelikle çocukla konuşurken nihayetinde onun bir çocuk olduğu unutulmayıp olaya yetişkin biri gibi dikkatini vermesi beklenmemeli. Çocuğun göz seviyesine inip gözlerinin içine bakarak konuşmak ve konuşurken yumuşak ve kararlı bir ses tonu kullanmak en önemli kurallardan biridir.

– Çocuğa duyduğunuz saygıyı belirtmek için mutlaka ismiyle hitap etmelisiniz. Örneğin “Saliha, ödevini bitirmeden TV izlemeni istemiyorum”, “Ayşeciğim odanı toplama konusunda gerçekten çok başarılısın” gibi…

– Kısa ve net cümleler seçilmeli. “Enes, bak oğlum; hava aydınlandı, sabah oldu; saat 9, okula gitmen gerekiyor” şeklinde sıralı cümleler çocuğu ancak yorar. Bunun yerine “Enes, okul vaktin geldi; kalkmalısın” gibi kısa ve net bir ifade kullanılmalı.

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Ekim 2016 sayısında.