Çalmadan Oynasın Bizim Çocuklar

Çocuklardaki çalma alışkanlığı çoğunlukla küçük yaşlarda görülmektedir. Sahiplik kavramından henüz bihaber olan çocuk, her şeyin kendisine ait olduğunu düşünebilmektedir.

Semerkand Aile Dergisi - Çocuğu Anlamak

Gittiği yerde oyuncak, çikolata, bozuk para, ciklet vb. eşyaları cebine doldurup eve gelen evladınız; küçük çaplı bir ganimete sahip olmanın heyecanı içerisindedir. Siz ise bu tablo karşısında yeri göğü inletecek bir azarla paylarsınız evladınızı. Çünkü çocuğunuz izin almadan (ç)almıştır.

Çocuklardaki çalma alışkanlığı çoğunlukla küçük yaşlarda görülmektedir. Sahiplik kavramından henüz bihaber olan çocuk, her şeyin kendisine ait olduğunu düşünebilmektedir. Ailelerin sahiplik konusunda gösterdiği tepkiler ise değişkenlik gösterebiliyor. Bazı anne babalar evde izinsiz eşya kullanımına bile izin vermezken bazıları bu duruma çok önem vermezler.

Ebeveyn olarak çalma hareketine tepki göstermeden önce dikkat edilmesi gereken nokta çocuğun yaşına ve bilinçli olup olmadığına bakmaktır. İki yaşındaki bir çocuk bu işi bilmeden yaparken 4-5 yaşındakinin bakkalda cebine gizlice bir şey atmaya çalışması; bu işi bilinçli hatta yasak olduğunu bilerek yaptığını gösterir. 

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Aralık 2015 sayısında.